Alma Mater podpira mladim prijazno podjetništvo in svojim študentom omogoča prakso v tujini


V ponedeljek 12.12.2016 smo kot strokovni partnerji vsebinsko podprli Inštitut za razvoj družbene odgovornosti – IRDO, ki je v sodelovanju z Veleposlaništvom Združenih držav Amerike in Urada RS za mladino predstavil možnosti za sodelovanje mladih z ZDA in krepitev njihovega podjetništva.

Sogovorniki, ki so že imeli izkušnje z delom, podjetništvom ali šolanjem v ZDA so prenesli svoje znanje na mlade in predlagali mladim, kako vzpostaviti poslovne odnose, se vključiti v študij, delo in življenje v ZDA.

V imenu Alma Mater Europaea-ECM je spregovoril svetovno znani filozof izr. prof. dr. Creston Davis, ustanovni direktor GCAS New York, predavatelj na ISH Alma Mater Europaea-ECM in poudaril, da je v Mariboru med mladimi veliko brezposelnosti, po drugi strani pa imamo na voljo tudi brezplačen študij, kar v ZDA ne obstaja. Tudi sam spodbuja tuje študente, da pridejo študirati v Slovenijo, ki je po njegovem mnenju zelo lepa dežela, in je škoda, da mladim v njej ne bi uspeli pomagati k uspehu. Poudaril je, da mladi morajo tvegati, si upati uspeti, četudi vmes naredijo napake. Napake so le drugačen način učenja za uspeh. »Pomanjkanje denarja je samo izgovor, da nekaj ne storimo, bistveno, je da se človek sam odloči, da bo nekaj iz sebe naredil,« je še dodal.

Charlotte Taft, SEI & Alumni koordinatorka pri Veleposlaništvu ZDA v Ljubljani, je poudarila, da Veleposlaništvo mladim iz Slovenije nudi številne možnosti - od spodbujanja pridobivanja prakse mladih pri podjetjih v ZDA  v obliki poletnega dela, ki ga lahko pridobijo preko agencije STA potovanja, do štipendij (Fulbright štipendije) in drugih podpor. Mlade vabijo, da spremljajo objave na spletni strani Veleposlaništva ZDA v Sloveniji in izkoristijo priložnosti, ki jim jih nudijo. Poudarila je še, da je za mlade nujno, da jim omogočimo prakso v podjetjih, saj le tako lahko vedo, kako delati, ko se zares zaposlijo. V ZDA je namreč običajna praksa, da mladi med študijem že tudi delajo in tako pridobivajo ustrezne izkušnje v praksi.

Predstavniki Javne Agencije SPIRIT, Mestne občine Maribor in Štajerske gospodarske zbornice so se strinjali, da je nujno, da so mladi proaktivni, odprti za priložnosti in da svoje cilje uresničujejo, tako da poiščejo potrebne informacije, ki so ključne za uspeh, tudi pri njih. Inštitut IRDO je septembra letos v Ljubljani prvič predstavil vse-evropsko kampanjo Pakt za mlade, s katero v sodelovanju z evropsko organizacijo družbeno odgovornih podjetij CSR Europe tudi v Sloveniji letos in prihodnje leto spodbujajo pripravništvo, vajeništvo in omogočanje prakse mladim v podjetjih.

Vse navedene priložnosti spremljamo tudi na Alma Mater in podpiramo sodelovanje podpornega okolja za vzpostavitev učinkoviti mehanizmov prenosa teoretičnega znanja v prakso. 

Galerija