Izšla je nova knjiga o kulturah starega Bližnjega vzhoda


Pri založbi Alma Mater Europaea-Institutum Studiorum Humanitatis je izšla nova knjiga z naslovom Arheologija Starega Bližnjega vzhoda: Od predkeramičnega neolitika do konca zgodnje bronaste dobe, pod katero se je podpisala dr. Anja Hellmuth Kramberger.

Knjiga, ki jo dopolnjuje 45 nazornih ilustracij različnega formata, poglobljeno podaja znanstveni pregled arheoloških obdobij na območju Starega Bližnjega vzhoda na časovni premici več kot desetih tisočletij. »Delo poizkuša vzpostaviti sodoben pregled in analitičen vpogled na najnovejše znanstvene raziskave o poteku kulturnega razvoja regije, ki je ključno zaznamovala človeško zgodovino, pri tem pa podaja tudi predstavitve pomembnih arheoloških izkopavanj oz. najdišč, izstopajočih spomenikov in umetniških stvaritev ter karakteristično materialno kulturo za posamezna obdobja,« pojasnjuje avtorica dr. Anja Hellmuth Kramberger.

Po mnenju strokovne recenzentke, zasl. prof. dr. Ljubimke Teržan je pomen pričujočega dela za slovenski kulturni in znanstveni prostor izjemen, ob tem pa je upoštevati tudi posebno sporočilo dela na mednarodni ravni. Območje Evfrata in Tigrisa – v osrednji regiji starodavne Mezopotamije – je bilo namreč v minulih letih deležno uničevanja kulturne dediščine z oboroženimi spopadi, nezakonitimi izkopavanji in ropanjem arheoloških najdišč, zato je je vsak poskus ohranjanja znanja o kulturah starega Bližnjega vzhoda in s tem o naši skupni svetovni kulturni dediščini še toliko bolj pomemben.