Na humanitarni odpravi v Palestini


Naši študentki fizioterapije Josefina Prislan Urek in Kaja Lipej v okviru odprave Fizioterapevti brez meja opravljata na 3-tedensko prostovoljno delo v rehabilitacijskem center Abu Raya v Ramali (Palestina). “Humanitarna odprava v Palestino je bila do sedaj najboljša odločitev v najinem življenju,” pravita.

Študentki sporočata, da je Palestina zelo drugačna, kot si večina ljudi predstavlja. Nastanjeni sta v Ramali, ki je najbolj varno mesto. Poleg tega pa se zaradi prijaznosti in odprtosti domačinov počutita zelo domače in sprejeto. Za humanitarno odpravo sta se odločili zaradi želje po pomoči ljudem, ki so predvsem v manj razvitem svetu prikrajšani zdravstvene oskrbe. 

  

»Želeli sva spoznati fizioterapijo ter način dela izven Slovenije. Humanitarna odprava v Palestino bo v najinih življenjih pustila močan in pozitiven vtis. Tukaj so, ne glede na razmere, ljudje zelo sočutni in močno povezani med sabo, kar v Evropi pogrešava. V rehabilitacijskem centru Abu Raya praktični del izvajajo študentje Betlehemske fakultete. Tudi midve sva vključene v njihov študijski proces. Naučili sva se veliko o nevroloških bolnikih, njihovih posebnostih ter različnih pristopih terapij. Srečali sva se tudi z zelo redkimi diagnozami. Tekom dela sva dobili širši pogled na različne možnosti izvajanja rehabilitacije,« opisujeta Josefina in Kaja ter dodajata, da sta se naučili tudi iznajdljivosti in prilagodljivosti fizioterapije za individualno obravnavo pacientov. Najbolj pa ju je impresionirala srčnost do neznancev, kar bosta ohranili kot vzor za vse življenje.

  

Odhod v drugačno in neznano okolje je bil za študentki izziv že na samem začetku. A takojšen topel sprejem, prijaznost, sproščenost in ustrežljivost domačinov na vsakem koraku, je med nama odnesel vse skrbi proč. Veselili sva se dela v rehabilitacijskem centru, ki poteka malo drugače kot v Sloveniji. Pacienti v času rehabilitacije tam živijo, ob njih pa je tekom rehabilitacije lahko prisoten tudi svojec, kar olajša delo zdravstvenemu osebju in ima pozitiven učinek na psihično počutje pacienta ter motiviranost za čimprejšnje okrevanje. Svojci so lahko prisotni tudi na fizioterapijah in ves čas sodelujejo s fizioterapevtom in ostalim zdravstvenim timom," pripovedujeta študentki.

»Zelo sva uživali, ko sva ob prostih vikendih obiskali Jeruzalem, Betlehem, Tel Aviv, Mrtvo morje in Jordanijo. Tukaj nimajo urnikov javnih prevozov, prav tako nisva imeli dostopa do interneta ali možnosti klicanja, zato sva se po pomoč obračali na mimoidoče, s katerimi sva del poti tudi prepotovali in tako sklenili nova prijateljstva s študenti iz ZDA, Kanade, Brazilije, Italije in Izraela,« nepozabne vtise strnjujeta Josefina in Kaja. 

"Izkušnja nama je doprinesla ogromno novega znanja. Spoznali sva njihovo kulturo, način dela in življenja ter stkali veliko novih poznanstev. Odprava je bila za naju neverjetna izkušnja, pozitivna v vseh pogledih," še zaključita.