Naloge gasilcev postajajo fizično in psihično zahtevnejše


Skrb za psihofizično pripravljenost in promocijo zdravja na delovnem mestu poklicnih gasilcev v Sloveniji je bilo osrednje raziskovalno vprašanje zaključnega dela študenta managementa poslovnih sistemov na Alma Mater Davida Vaukmana.

Gasilec je bil v preteklosti šibek v nasprotju z ognjenimi zublji, in vse to je gasilce skozi čas privedlo k resnemu razmišljanju o boljši opremi in orodju za boj proti ognju. V zadnjem času so gasilci postali vsestranski reševalci za večino področij reševanja. »Naloge gasilcev pred 20, 30 leti, ko so se gasilci ukvarjali le z gašenjem požarov, so se bistveno spremenile in skozi čas smo gasilci dobivali vedno več dodatnih področij reševanja, v katera smo bili vključeni. Poklic gasilca je fizično zelo naporen in seveda tudi zelo stresen, saj se poklicni gasilci dnevno srečujejo s travmatično težkimi posredovanji. Ker so intervencije fizično in psihično vedno zahtevnejše, je zelo pomembna psihofizična pripravljenost poklicnih in tudi prostovoljnih gasilcev,« izpostavi Vaukman. 

Diplomant je v zaključni nalogi ugotovil, da skrb za psihofizično pripravljenost in promocijo zdravja na delovnem mestu poklicnih gasilcev v Sloveniji ni enotno urejena. »Različna infrastruktura in način dela po posameznih enotah poklicnim gasilcem ne omogočata enakih možnosti za psihofizično pripravljenost in promocijo zdravja na delovnem mestu. Usmerjen vadbeni načrt ne obstaja, stanje psihofizične pripravljenosti se ne preverja redno in enotno ter se slabo skrbi za promocijo zdravja na delovnem mestu v poklicnih gasilskih enotah, katere smo analizirali, čeprav zakon o varnosti in zdravju pri delu v javnih zavodih govori o tem, da mora delodajalec izvajati promocijo zdravja na delovnem mestu, zagotoviti sredstva in spremljati izvajanje promocije zdravja na delovnem mestu. Vse z namenom krepitve duševnega in telesnega zdravja zaposlenih,« pojasnjuje David Vaukman in nadaljuje da bi k večji fizični pripravljenosti poklicnih gasilcev morala Uprava za zaščito in reševanje Republike Slovenije sprejeti merila fizičnega testiranja tudi za že zaposlene gasilce. 

Predlog periodičnega fizičnega testiranja poklicnih gasilcev je v izdelavi in naj bi se v letu 2024 tudi sprejel in začel veljati za vse poklicne gasilske enote. Enote, ki v svojih prostorih nimajo ustreznih prostorov in naprav za vadbo, bi s pridobitvijo le-teh lahko poskrbele za boljšo fizično pripravljenost. »Seveda pa bi morali to vadbo vključiti med obvezne dnevne naloge, da bi jo bili primorani izvajati vsi gasilci. Za boljšo fizično pripravljenost bi lahko enote uvedle obvezne redne pohode za vse zaposlene 4-krat na leto. Redne gasilske vaje iz različnih področij v dnevni izmeni bi tudi pomagale pri boljši fizični pripravljenosti. Te vaje ne izvajajo vse enote, redno in v vsaki dnevni izmeni,« pravi Vaukman.