Spoznavali klinično okolje


Študentke in študenti socialne gerontologije na Alma Mater so s prof. ddr. Maro Ovsenik obiskali Center za pomoč na domu Maribor, kjer so se v kliničnem okolju seznanili z delom in problematiko socialne oskrbe ter pomoči.

V zanimivi strokovni debati so razpravljali o podaljševanju življenjske dobe v družbi, kar pa spreminja potrebe ljudi in posledično zvišuje težnjo po socialni oskrbi ter ostalih vsakodnevnih storitvah, rehabilitacijah in podobno. Študenti so se tako za en dan integrirali v svoje bodoče delovno okolje in s strokovnjaki v praksi spoznavali delovni proces.

»Obisk je bil izjemno zanimiv in poučen. Opazile smo, da v Centru za pomoč na domu Maribor gojijo osebni, individualen pristop do človeka tako pri uporabnikih kot tudi med zaposlenimi, kar je primer zelo dobre prakse. Med vsemi zaposlenimi je bilo čutiti povezanost, delujejo kot dober tim v katerem je zaznati, da komunikacija poteka dobro. Komunikacija pa je seveda ključna za vzpostavljanje dobrih medsebojnih odnosov. Tudi ta povezanost med koordinatorji in socialnimi oskrbovalci nam je bila izredno všeč, saj smo dobile občutek, da jim je mar za njih, da si med seboj zaupajo,« je v imenu študentk in študentov povedala Marjanca Gaberšek, predstavnica 3. letnika socialne gerontologije.

»Zaposleni v centru imajo z uporabniki neposreden stik in vsakodnevno rešujejo različne probleme na način, da pokrivajo človeško, socialno plat posameznikov in ravno zato njihov primarni cilj ni doseganje efektive. Na prvo mesto postavljajo človeka in njihove potrebe zato je potrebna empatija. Na letni ravni oskrbijo in pomagajo približno 900. uporabnikom, ki imajo različne osebne zgodbe. Trenutno se pomoč na domu izvaja pri 550. uporabnikih,« izpostavlja študentka Gaberkova in nadaljuje, da je organizacijska kultura v zavodu na visokem nivoju, kar se predvsem kaže v dobrih delovnih odnosih. 

»Socialni oskrbovalci na terenu  in  ostali profili, kot so vodja strokovne službe, koordinatorji, fizioterapevti in delovni terapevti na terenu, skrbimo za to, da naši uporabniki, to so pretežno starejši, dobijo ustrezno pomoč pri vsakodnevnih življenjskih opravilih. Pred nekaj leti, so bili oskrbovalci predvsem ženske, sedaj je vedno več moških in pa tudi oseb obolelih z demenco,« pojasnjuje direktorica Centra za pomoč na domu Maribor mag. Barbara Žgajnar in izpostavlja, da stremijo k zdravemu načinu življenja in da si med seboj pomagajo ter se pri tem tudi spodbujajo. Država bi vsekakor morala spremeniti plačni sistem v socialnem varstvu. Prav tako možnost zaposlovanja tujcev v smislu krajšega časovnega pridobivanja delovnih dovoljenj. 

»Naloga socialnih gerontologov je ozaveščanje javnosti o pomenu staranja in starosti ter vključenost v lokalne skupnosti. Predvsem pa, da smo na strani starejših, da smo njihov glas in njihova pomoč v trenutkih, ko sami ne zmorejo oziroma se ne znajdejo,« izpostavlja prof. ddr. Mara Ovsenik.