Študentke na Dnevih Socialne zbornice Slovenije


Študentke socialne gerontologije na Alma Mater so se v začetku oktobra, pod mentorstvom prof. ddr. Marije Ovsenik, udeležile 29. Dnevov Socialne zbornice Slovenije z naslovom »Krepitev moči zaposlenih na področju socialnega varstva«.

“Socialna zbornica Slovenije je osrednje strokovno združenje na področju socialnega varstva. Vanjo združujemo razne delavke in delavce iz različnih strok in profesij, ki izvajajo socialno varstveno dejavnost. V sklopu te, se zavzemajo predvsem za principe strokovne enakopravnosti in avtonomnosti, odprtega komuniciranja, spoštovanja raznolikosti in zastopanosti javnega, nevladnega in zasebnega sektorja na področju socialnega varstva,” pojasni študentka Ana Klajderič.

Seminar je potekal v zvezi s socialnim delom in njegovo problematiko, ki že vrsto let predstavlja razne preglavice vsem socialnim delavcem in ljudem, ki potrebujejo pomoč a je žal ne dobijo. Zavedanje, da živimo v nepravični družbi, ki je potrebna velikih in kakovostnih sprememb v prihodnje, je zelo pomembno. Vendar čas je minljiv, zato je treba ukrepati zdaj, poiskati nove rešitve in pomagati tistim, ki to zares potrebujejo. 

“Poslušale smo tudi predavnje na temo, da moramo polniti tudi svoje baterije preden izgorimo in da se mormo zavedati, da ne moramo delati več kot smo sami zmožni. Ta tema nam je bila še posebej zanimiva in pisana na kožo, saj tudi same vemo da kot študenti lahko hitro pregorimo, zato je prav, da si včasih vzamemo malo pavze in spočijemo misli,” opiše študentka Gaja Herženjak

Na seminarju je bil prisoten tudi podpredsednik Zveze Prijateljev Mladine Slovenije, Uroš Brezovnik, ki je predstavil različne problematike. “Večinoma se srečujejo z enostarševskimi družinami, z družinami kjer starši nimajo dovolj denarja in kjer so otroci bolni. ZPMS so opozarjali, da naj država čimprej ukrepa, s tem, da spremeni zakone na tem področju. S to spremembo naj bi to onemogočilo izkoriščanje socialnega varstva in omogočilo pomoč vsem prizadetim družinam,” pove študentka Luna Somer.

Nadja Knez pa doda še, da so bili v okviru dneva Socialne zbornice predstavljeni različni delovni otočki, kot so socialno vključevanje oseb z invalidnostjo, uresničevanje ciljev Resolucije o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2022 - 2030, razvoj področja supervizije v Sloveniji, izkoriščanje Sistema socialnega varstva in s tem povezane nemoči strokovnih delavcev.

Bbil pa je čas tudi za debate in izražanje svojega mnenja. “Sprva smo zadržano sedeli, a kaj kmalu se je razvila močna debata. Roke so se pridno dvigovale in ljudje so se kar hitro razgovorili ter predlagali rešitve, ki bi jih lahko država uvedla za dobro ljudi, s čemer bi naša družba postala boljša in bolj empatična do sočloveka. Veliko je bilo strokovnih delavcev, ki so izpostavili problematiko, s katero se srečujejo kot delavci na socialniih institucijah. Veliko je bilo govora na temo plačevanja obrokov v šoli mladoletnih oseb, kljub temu, da ima družina ali celo starš samohranilec nizke prihodke. Na drugi strani pa je bilo govora o samostojnih podjetnikih, ki si ne prikažejo dohodkov in tega ne rabijo plačevati. Bilo je izpostavljenih še veliko tem, ki so za strokovne delavce tudi psihično naporne, zato smo se pogovorili tudi o tem kako v takšnih težkih situacijah kar se da strokovno odreagirati,” dodaja Urška Babič.

“Če povzamemo celoten dan, ki smo ga preživele na Dnevih Socialne Zbornice Slovenije, lahko rečemo da je bilo zelo zanimivo in seveda poučno. Predvsem smo lahko zdaj končno slišale, s kakšnimi problematikami se v resnici srečuje država, med tem ko smo mi sami, kot strokovni delavci nemočni. Naučile smo se veliko novega in vemo, da bomo to znanje še zelo dobro lahko uporabile tekom študija Socialne gerontologije,” še zaključi Mida Gaberšek.

Prebrskajte FOTOGALERIJO.