Učinek fizioterapije pri stabilizaciji hrbtenice in medenice nosečnic


»Bolečina v križu ali medeničnem obroču je zelo pogost pojav v nosečnosti, ki ga lahko znatno zmanjšamo z ustrezno fizioterapevtsko obravnavo ter telesno vadbo, pri kateri krepimo mišice odgovorne za stabilizacijo hrbtenice in medenice,« poudarja diplomantka fizioterapije na Alma Mater Samra Hadžić, ki je raziskala pogostost vključenosti v fizioterapevtsko obravnavo in vrsto telesne aktivnosti nosečnic z bolečino v križu ali medeničnem obroču.

Bolečine v križu so pri nosečnicah pogostejše v drugem trimesečju nosečnosti in imajo specifične značilnosti. To kaže na potrebo po preventivnih strategijah, spodbujanju telesne aktivnosti, ki nosečnicam omogočajo boljšo kakovost življenja tako iz telesnega kot psihološkega vidika. »Danes podatki kažejo, da za bolečinami v križu trpi približno 70 odstotkov nosečnic, za klasifikacijo bolečin v medeničnem obroču pa do 64 odstotkov. Z napredovanjem nosečnosti se bolečina običajno stopnjuje, kar dokazano vpliva na kakovost dnevnega funkcioniranja nosečnic. Dokazano je tudi, da bolečina v križu in medeničnem obroču po porodu ostaja prisotna pri skoraj polovici žensk. Glede na navedene podatke ni smiselno samo spodbuditi pogostosti fizioterapevtske obravnave v nosečnosti, temveč tudi nuditi intenzivno preventivno delovanje pri vseh ženskah v rodni dobi,« je prepričana diplomantka.« 

V zadnjih 50 letih se je pojavilo veliko empiričnih dokazov, ki podpirajo spodbujanje zmerne telesne aktivnosti v nosečnosti vse do poroda, kar ima korist za zdravje nosečnice in ploda. »Ugodni učinki telesne aktivnosti bi se morali predstaviti nosečnicam oz. bi se morale nosečnice ozaveščati o ugodnih učinkih telesne aktivnosti zaradi spodbujanja telesne aktivnosti pred, med in po nosečnosti, in to ne samo zaradi telesnega zdravja, temveč tudi psihičnega,« še zaključi diplomirana fizioterapevtka, ki je sicer zaposlena v Zdravstvenem domu Velenje.