Skupina arhivistov Univerze Alma Mater Europaea je v okviru projekta urejanja in popisovanja arhivskega ter dokumentarnega gradiva Slovenskega muzeja in arhiva v Clevelandu aktivno organizirala in digitalizirala dragocene zgodovinske dokumente, ki ohranjajo kulturno dediščino slovenskih izseljencev v ZDA.
Anja Kotnik, mag. arh. dok, študent arhivistike in dokumentologije Žiga Tekavec ter študentka arhivistike Irena Potočnik so pod vodstvom arhivskega svetnika izr. prof. dr. Petra Pavla Klasinca med 16. in 30. septembrom 2024 v Clevelandu, Ohio, v okviru projekta Erasmus+ postavili temelje strokovnega urejanja in popisovanja arhivskega gradiva Slovenskega muzeja in arhiva (SMA).
Med delom so ugotovili, da SMA hrani raznoliko dokumentarno in arhivsko gradivo, ki izhaja od različnih ustvarjalcev, vključno s knjigami in muzealijami, vse pa je bilo shranjeno v kartonastih škatlah. “Najprej smo ločili potencialno arhivsko gradivo ter začeli s popisovanjem v skladu z ISAD(g) standardom. Uspelo nam je popisati 23 tehničnih enot, kar je približno 6 metrov polic. Priporočili smo, da se arhivsko gradivo nadalje obravnava na nivoju sumarnega popisa ter da se vzpostavi primeren prostor za varno hrambo arhivskega gradiva,” pojasnjuje Kotnikova.
Ekipa Alma Mater se je udeležila tudi formalnega sestanka na Generalnem konzulatu RS v Clevelandu, kjer so razpravljali o projektu, strokovnem delu in prihodnjem sodelovanju. Kot del dobre prakse so si ogledali Ukrajinski Muzej-Arhiv v Clevelandu in se udeležili dogodkov v sklopu Slovenskih dni v Clevelandu 2024, kjer so spoznali potomce slovenskih izseljencev.