Študenti Alma Mater obiskali vodilni primer srebrne ekonomije


Doktorski študenti socialne gerontologije Univerze Alma Mater Europaea so v okviru programa Erasmus+ obiskali špansko mesto Benidorm, ki velja za enega vodilnih primerov srebrne ekonomije v Evropi.

Med obiskom so spoznali številne dobre prakse in inovativne pristope na področju oskrbe starejših odraslih ter kakovostnega staranja, ki jih mesto razvija že več desetletij. Raziskave kažejo, da bo pričakovano trajanje življenja v južni Evropi kmalu najdaljše na svetu, pri čemer so Španke že danes na drugem mestu, takoj za Japonkami. Ta trend spodbujajo številni dejavniki, med njimi tudi selitve starejšega prebivalstva iz severa Evrope na jug, kar hkrati pospešuje rast tako imenovane srebrne ekonomije.

Benidorm je odličen primer uspešnega razvoja srebrne ekonomije. V zadnjih 50 letih se je mesto, zahvaljujoč blagi mediteranski klimi, prilagojeni infrastrukturi in široki ponudbi storitev za starejše, preobrazilo v priljubljeno destinacijo za starajočo se populacijo iz vse Evrope. Mesto nudi prilagojena bivališča, napredne zdravstvene in oskrbovalne storitve ter programe za aktivno staranje, kar omogoča kakovostno življenje starejših prebivalcev.

 

Takšni primeri potrjujejo, da se s povečevanjem deleža starejšega prebivalstva obeta tudi hitrejša konvergenca bruto domačega proizvoda (BDP) med severom in jugom Evrope. Ključni koraki na tej poti so gradnja ustrezne infrastrukture za starejše prebivalce – od prilagojenih bivališč do dostopnih socialnih in zdravstvenih storitev na lokalni in državni ravni.

Študenti Alma Mater Europaea so skozi svoj obisk v Benidormu pridobili dragocene vpoglede, ki jih bodo lahko prenesli tudi v svoje raziskovalno delo ter prispevali k razvoju kakovostnega staranja v drugih evropskih regijah. Srebrna ekonomija tako ne predstavlja le izziva, temveč tudi priložnost za trajnostni gospodarski in družbeni razvoj.