Veličastna promocija Univerze Alma Mater Europaea


Na prvi pomladanski dan, 21. marca 2024, je Nacionalna agencija za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS) akreditirala Univerzo Alma Mater Europaea. Ta izjemen dosežek je rezultat 15-letnega organiziranega dela mednarodno priznanih znanstvenikov, ki so združili izkušnje iz domačih in tujih univerz z vizijo ustanovitve univerze.

22. oktobra je v Kazinski dvorani SNG Maribor potekala slovesna promocija univerze in inavguracija rektorja prof. dr. Ludvika Toplaka. Univerza Alma Mater Europaea je stopila ob bok najprestižnejšim izobraževalnim ustanovam.

“Ustanovitev Univerze Alma Mater Europaea je rezultat organiziranega, 15-letnega dela mednarodno priznanih znanstvenikov in pedagogov, ki so prenesli večdesetletne izkušnje iz domačih in tujih univerz v novo institucijo s skupno vizijo ustanovitve univerze. Univerze, ki bo razvijala nove, interdisciplinarne, deficitarne in kakovostne akademske programe, komplementarne obstoječim, ter konkurenčne na domačem in mednarodnem trgu dela in znanja, vse v skladu z akademskimi standardi in evropsko akademsko tradicijo,« je v nagovoru izpostavil rektor prof. dr. Ludvik Toplak in dodal, da je Alma Mater Europaea zazrta v prihodnost. "Prizadevamo si nadaljevati svoj prispevek k razvoju. Še posebej se pridružujemo apelu Evropske akademije znanosti in umetnosti ter Svetovne akademije umetnosti in znanosti, da novi tehnološki dosežki, vključno z umetno inteligenco, služijo miru in trajnostnemu razvoju."

Celoten rektorjev nagovor lahko preberete TUKAJ.

Zbrane viskoke goste je slavnostno nagovoril tudi predsednik Državnega sveta Republike Slovenije, Marko Lotrič, ki je univerzi čestital za izjemen prispevek k slovenskemu izobraževalnemu sistemu. "Danes smo tukaj, da počastimo eno najpomembnejših tem našega časa – izobraževanje in njegovo kakovost. Prihodnji razvoj in relevantnost visokega šolstva sta ključna v trenutku, polnem izzivov. V kontekstu hitrega razvoja tehnologij, še posebej umetne inteligence, ki spreminja svet, ter izzivov na trgu dela, zaznamovanem s starajočo se družbo in vedno večjo multidisciplinarnostjo, postaja kakovostno izobraževanje vse bolj pomembno. Da bomo v koraku s časom in z drugimi državami, moramo poskrbeti, da bodo naše izobraževalne institucije ustvarjale kadre, ki ne le obvladajo tehnične veščine, temveč so tudi kritični misleci, inovatorji in ustvarjalni posamezniki. Relevanca izobraževanja danes ni več zgolj v tem, kaj učimo, temveč kako učimo prihodnje generacije – otroke in vnuke," je izpostavil Lotrič.

Predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti prof. dr. Klaus Mainzer je dejal: “Z Univerzo Alma Mater Europaea je Slovenija uresničila ustanovno idejo kot nobena druga evropska država. Ustanovitelj in Rektor Ludvik Toplak je s svojo občudovanja vredno akademsko mrežo ustanovil državno priznano univerzo, ki je zgled za druge evropske države pri uresničevanju ideje Alma Mater Europaea. Danes Univerza Alma Mater Europaea dopolnjuje sedanje programe Evropske Akademije. V navezi z Akademijo deluje kot trans-univerzitetna mreža, ki uporablja obstoječo infrastrukturo obeh institucij. Še posebej se naslanja na evropsko kulturo, njeno zgodovino in njeno identiteto. Z vsemi člani skupnosti Alma Mater Europaea, študenti, učitelji, alumni in člani Akademije, želimo skupaj delovati za mirno prihodnost Evrope, Evrope, ki se mora spremeniti in ponovno uveljaviti v svetu.”

V nadaljevanju se je dr. Mainzer osredotočil na razvoj umetne inteligence, ki jo Alma Mater vse bolj vključuje v svoje študijske programe. Pri tem je poudaril, da mora umetna inteligenca ostati pripomoček, čeprav bo v prihodnosti vse bolj avtonomna. "Obstaja bojazen, da se bodo ljudje zaradi umetne inteligence polenili. Kateri zdravnik si bo še upal postaviti diagnozo, kateri sodnik ustvariti svoje mnenje v primerjavi z napravami umetne inteligence, zgoščenimi s podatki? Imejte pogum uporabiti svoj um," je zaključil.

V inavguralnem delu je dr. Mainzer rektorju dr. Toplaku nadel novo insignijo. Novi insigniji pa je nato rektor izročil tudi dekanji Fakultete ECM izr. prof. dr. Barbari Toplak Perovič in dekanu Fakultete ISH prof. dr. Lenartu Škofu

 

Na slavnostnem dogodku je Univerza Alma Mater Europaea podelila dva častna doktorata izjemnima posameznikoma, ki sta s svojimi dosežki pomembno prispevala k razvoju znanosti in humanizma.

Častni doktorat je prejel akademik prof. dr. Vinko Dolenc, član Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Evropske akademije znanosti in umetnosti ter od leta 1991 ambasador Republike Slovenije v znanosti. Prof. dr. Dolenc, prejemnik številnih mednarodnih priznanj, je prejel častni doktorat za izjemne dosežke na področju nevroznanosti in nevrokirurgije. Ker dr. Dolenc ni bil prisoten, je plaketo v njegovem imenu prevzela njegova hči, dr. Leja Dolenc Grošelj.

Častni doktorat za izjemne dosežke na področju dela za mir, enakopravnost, humanizem in razvoj je prejel akademik Garry Jacobs, predsednik Svetovne akademije umetnosti in znanosti. 

 

"Pomembnost znanosti je v njeni zmožnosti, da pomaga človeštvu, rešuje njegove probleme in ustvarja varnost za vse. A kot vemo, je tehnologija in znanost lahko dvorezen meč. Lahko nas dvigne in razvije, kot se je to pogosto zgodilo, lahko pa nas tudi izzove in destabilizira. Institucija izobraževanja je morda najpomembnejša iznajdba, odkritje in razvoj, ki ga je človeštvo kdaj koli ustvarilo. Prav preko institucije izobraževanja prevzemamo kumulativno znanje iz izkušenj neštetih generacij, ki segajo tisoče let nazaj, ter poskušamo izluščiti bistvo in resnično dragocene lekcije ter jih prenesti na naslednjo generacijo. Želim si, da bi razumeli vizijo, upanje in aspiracijo, da je to resnično začetek obdobja, v katerem izobraževanje postane največji motor človeškega napredka in socialne evolucije, saj ga potrebujemo za vse, bodisi za razumevanje okolja bodisi za reševanje problemov demokracije v naših državah, ekonomije ali česarkoli drugega," so bile besede akademika Jacobsa po prejemu častnega doktorata. 

"Globoko sem počaščen, vesel in hvaležen za to častno priznanje, ki ste mi ga podelili. Zahvaljujem se rektorju dr. Toplaku ne samo za to priznanje, ampak tudi za priložnost, da lahko govorim z vami in začnem tisto, kar smatram za zelo pomemben dogodek v delu Svetovne akademije. Namreč, podpisali smo deklaracijo med Svetovno akademijo umetnosti in znanosti ter Evropsko akademijo znanosti in umetnosti, da bi začeli to, kar imenujemo globalna mirovna pobuda," je še dodal Jacobs.

Univerza Alma Mater Europaea se je rektorju prof. dr. Ludviku Toplaku poklonila z njegovoim portretom, ki je nastal izpod peresa neorenesančnega umetnika Nika Anikisa, ki je umetnino tudi predal. Za veličasten glasbeni intermezzo je poskrbela sopranistka Sabina Cvilak, ob spremljavi pianistke Anne Fernandez Torres.

 

Slovesnost se je nadaljevala v prijetnem druženju nadaljevala v predverju Kazinske dvorane SNG Maribor.