15. junij - svetovni dan boja proti nasilju nad starejšimi


Ob letošnjem svetovnem dnevu proti nasilju nad starejšimi je na diskriminacijo starejših in vseh oblik nasilja nad njimi opozorila predstojnica Katedre na socialno gerontologijo na Alma Mater zasl. prof. dr. Jana Goriup.

Nasilje nad starejšimi, ki je vse pogostejša družbena problematika, ki se pojavlja kot fizično-psihično in spolno nasilje ter finančno izkoriščanje in zanemarjanje. »Nasilje predstavlja dlje časa trajajočo negativno obnašanje storilca proti starejši žrtvi, pri zlorabi pa gre v bistvu za enkratno dejanje. Sta pa lahko elementa zlorabe in nasilja tudi medsebojno povezana,« pojasnjuje dr. Goriupova. 

Starejši neenakih možnosti, socialne izključenosti, osebni odvisnosti zaradi nemoči, bolezni, onemoglosti, pogoste materialne odvisnosti ali celo revščine ter manjše družbene moči starejših pogosto doživljajo nasilje v medosebnih odnosih. 

»Nasilje nad starejšimi največkrat prihaja s strani oseb, ki so intimno oz. osebno povezane s starejšo osebo. V Sloveniji je zabeležinih več kot pet tisoč tovrstnih primerov,« poudarja dr. Griupova in dodaja, da starejši nasilje doživljajo s strani lastnih otrok, vnukov, drugih sorodnikov ali pa tudi s strani negovalcev, zaposlenih v zdravstvu in socialnem varstvu. 

Strah, nemoč in sram preprečujejo, da bi te osebe za svoje stiske poiskale pomoč. »Bojijo se, da bi razkritje nasilja še povečalo njihovo ogroženost in jih pripeljalo v še večjo stisko. Ne smemo biti tiho, ne smemo pogledati stran,« poudari dr. Goriupova in pove, da je ravno to ozaveščanje smisel današnjega dne. 

»Najbolj ogrožene so starejše ženske, v starosti na 75 let, ki so ponavadi tudi socialno izolirane.  Nasilje pa ni samo enosmeren dogodek do starejših, lahko se dogaja tudi med starejšimi oz. ga tudi bi starejši sami velikokrat izvajajo. To opažamo v domovih za starejše. 

Več v prispeveku oddaje Dobro jutro na RTV SLO.