Nacionalna agencija RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS) je 16. marca 2017 izdala sklep o akreditaciji lokacije Alma Mater Europaea – ECM Koper.. Alma Mater se je odzvala povabilu Mestne občine Koper ter najela prostore na lokaciji bivšega Koloseja na Trubarjevi 1, kjer bo od jeseni 2017 izvajala študijske programe.
Alma Mater v Kopru že izvaja del študijskega programa v socialnih in zdravstvenih ustanovah, zlasti za študente socialne gerontologije in fizioterapije. “V Kopru že poteka praktično delo v Zavodu Terapija, kjer se nekateri naši študentje iz te regije, ki sicer študirajo v Ljubljani in Mariboru, že vključujejo v proces v sodelovanju s športnimi klubi,” sporočajo iz Alma Mater.
Alma Mater Europaea – ECM je samostojen visokošolski zavod, ki izvaja programe prve, druge in tretje bolonjske stopnje, ki so deficitarni ter zaposljivi na evropskem in slovenskem trgu dela. Alma Mater deluje pod akademskim patronatom Evropske akademije znanosti in umetnosti iz Salzburga, ki povezuje okoli 2000 znanstvenikov, akademikov in raziskovalcev, med katerimi je kar 33 Nobelovih nagrajencev, ki so povabljeni, da sodelujejo pri razvoju in izvajanju visokošolskega izobraževanja ter raziskovanja na novih interdisciplinarnih, uporabnih, kakovostnih programih s področja Podonavja. “Alma Mater razvija in izvaja programe, ki so komplementarni obstoječim. Izvajamo jih vedno tam, kjer je potreba, zato v Sloveniji v Murski Soboti – zdravstvena nega, v Kopru pa socialna gerontologija in fizioterapija. Na tak način želi Alma Mater prispevati tudi k razvoju zdraviliške infrastrukture ter predvsem razvijati sožitje med generacijami in kulturami,” je danes v Kopru poudaril prof. dr. Ludvik Toplak, predsednik in ustanovitelj Alma Mater Europaea – ECM ter dodal, kar je najvažneje, da ima Alma Mater najvišjo stopnjo zaposljivosti diplomantov v Sloveniji, najvišji delež tujih študentov, da izvaja tudi program humanistike v angleščini, managementa v hrvaščini in fizioterapije v italijanskem jeziku.
“Socialna gerontologija je odgovor na demografske spremembe, ki smo jim priča v sedanjem trenutku. Izobraževanje za omogočanje aktivne in produktivne starosti se je začelo s tem programom. Kompetentnih strokovnjakov za dolgotrajno oskrbo ni, zato smo se odločili za ta študij in število študentov vsako leto narašča. V prihodnosti bo to eden bolj zaposljivih in iskanih poklicev,” je poudarila dekanja socialne gerontologije zasl. prof. ddr. Mara Ovsenik.
Drugi program, ki ga Alma Mater ponuja v Kopru, je fizioterapija. “Študentom iz tega okolja želimo omogočiti lažjo dostopnost do študija, ob sodelovanju s partnerskimi ustanovami pa veliko praktičnega znanja, ki jih bo pripeljalo do kakovostne izobrazbe,” dodaja predstojnik fizioterapije mag. Mladen Herc.
Alma Mater ima široko mrežo partnerskih institucij v Sloveniji, vključuje strokovnjake iz prakse in dosledno sledi načelom bolonjskega procesa: avtonomija z odgovornostjo, kakovost, primerljivost, mobilnost, zaposljivost in internacionalizacija. Ima vzpostavljeno mrežo partnerskih institucij zlasti v Evropi ter tudi v ZDA, za ekonomske programe pa še ameriške in evropske akreditacije ter ERASMUS listino. “Posebej si želimo dobrega sodelovanja z univerzitetnimi in raziskovalnimi institucijami v Sloveniji, tudi v Kopru, saj bomo samo v sinergiji in z združenimi močmi uspešni doma in v svetu,” dodaja prof. dr. Toplak.
“Študij socialne gerontologije uveljavlja načelo različnosti v starosti in različnih ponudb za starajočo populacijo. S tem študijem se spreminja miselnost in postavljajo širše možnosti za starajoče ljudi in dobro je, da bodo imeli možnost tovrstnega izobraževanja tudi študentje na Obali,” je izpostavila zunanja sodelavka na podiplomskih študijih izr. prof. dr. Nadja Plazar.“Alma Mater bo v Kopru povezala raziskovalce ter omogočila laboratorijsko in terensko raziskovalno dejavnost, tudi z vidika vključevanja mediteranske kulture,” pa poudarja znanstveni sodelavec in koordinator aktivnosti v Kopru dr. Marko Vidnjevič.
Novo izobraževalno ustanovo in priložnost za študente iz regije pozdravljajo v Mestni občini Koper (MOK), kjer se po besedah predstojnika Urada za družbene dejavnosti Timoteja Pirjevca, zavedajo deficita tovrstnih poklicev. “Programa sta za občino izredno zanimiva, saj bodo diplomanti prispevali k razvoju storitev na socialnem in zdravstvenem področju.” MOK je Almi Mater oddala prostore nekdanjega Koloseja v mestnem jedru, pogodbo so podpisali za pet let z možnostjo podaljšanja.
“Prepričani smo, da bo sodelovanje z zdravstvenimi in drugimi socialnimi ustanovami na Obali dalo nov zagon v izobraževanju, predvsem pa da bomo dali tudi prispevek k blagostanju in sožitju ter mladim ljudem zaposljive poklice in kvalitetna znanja,” je zaključil prof. dr. Toplak.