Profesorji in doktorski študenti Katedre za socialno gerontologijo Univerze Alma Mater Europaea so konec septembra v Trakošćanu na Hrvaškem sodelovali na Gerontološko-geriatrijskem javnozdravstvenem simpoziju Zlatne godine.
Dogodek je združil strokovnjake s področja socialne gerontologije in ponudil bogat program predavanj in razprav, kjer so se udeleženci osredotočili na sodobne izzive staranja in skrbi za starejše v različnih okoljih.
Zasl. prof. dr. Jana Goriup je v okviru plenarnega predavanja predstavila temo *Ali teorija Larsa Tornstama živi tudi v praksi*. "Gre za poglobljen vpogled v aktualnost in uporabo te teorije v sodobnih praksah dela s starejšimi," je pojasnila, pri čemer je poudarila, kako koncept gerotranscendence pomaga razumeti proces staranja na globlji, bolj refleksiven način, kar omogoča bolj empatičen in celosten pristop k skrbi za starostnike v različnih okoljih.
Dr. Nataša Štandeker je v svoji predstavitvi, naslovljeni Odnos do staranja zadnjega obdobja življenja in smrt pri osebi s težko duševno motnjo v institucionalnem varstvu: študija primera, obravnavala občutljivo temo skrbi za osebe z duševnimi motnjami v institucionalnih okoljih.
S prispevkom na temo Integrirana oskrba starejših v domačem okolju je doc. dr. Mateja Berčan izpostavila pomen celovite oskrbe starejših, ki jim omogoča kakovostno življenje v domačem okolju.
Mag. Šefik Salkunić pa je predstavil predavanje z naslovom *Čustveni in strokovni izzivi zdravstvenega osebja pri izvajanju varovalnih ukrepov za starejše odrasle*, kjer je razpravljal o kompleksnih izzivih, s katerimi se soočajo zdravstveni delavci pri varovanju starejših.
“Simpozij Zlatne godine je bil pomembna platforma za izmenjavo znanj in izkušenj s področja gerontologije, s posebnim poudarkom na potrebah in izzivih starajoče se populacije v današnji družbi,” še zaključi dr. Goriupova.