Bolečina v križu na prvem mestu mišično-skeletnih obolenj


Na pojavnost bolečine v križu pri medicinskih sestrah, zaposlenih v patronažni službi v Sloveniji, se je v diplomski nalogi pod mentorstvom predavateljice Tatjane Horvat osredotočila študentka fizioterapije na Alma Mater Nuša Trlep.

»Namen diplomskega dela je bil ugotoviti pojavnost bolečine v križu pri patronažnih sestrah v Sloveniji, povezavo med pojavnostjo bolečine v hrbtenici pri patronažnih sestrah v Sloveniji in odsotnostjo z dela, vpliv delovne dobe na pojavnost bolečine v križu pri patronažnih sestrah v Sloveniji ter seznanjenost patronažnih sester v Sloveniji z ergonomskimi pristopi pri delu s pacienti,« povzame diplomantka.

S pomočjo ankete in v njej sodelujočih patronažnih medicinskih sester je ugotovila, da je pojavnost bolečine v križu prisotna pri večini (več kot polovici) anketirank. Prav tako je ugotovili, da za anketiranke, ki so občutile bolečino v križu zaradi delovne obremenitve, obstaja verjetnost, da bodo posledično tudi odsotne z dela. »Potrdim lahko, da višja delovna doba nikakor ne vpliva na višjo pojavnost bolečine v križu, saj se je večini anketirank bolečina pojavila že po 5 letih delovne dobe ali pa sploh ne,« še doda Nuša Trlep in nadaljuje, da si skoraj vse anketirane medicinske sestre želijo dodatna znanja in veščine s področja ergonomije njihovega delovnega mesta. 

Hiter tempo življenja in svetovne demografske in zdravstvene spremembe so povzročili naglo povečanje števila ljudi, ki se soočajo z invalidnostjo zaradi nenalezljivih bolezni, kjer prevladujejo mišično-skeletna obolenja. Na prvem mestu se tako že vrsto let znajde bolečina v spodnjem delu hrbta, imenovana tudi bolečina v križu. 

»Ključnega pomena je, da, ne samo patronažne sestre ampak vsi zdravstveni delavci, poznamo ergonomske pristope in smo z njimi seznanjeni še pred začetkom poklicne poti, saj bomo le tako lahko ustrezno ukrepali ob morebitni okvari mišično-skeletnega sistema. 

Med osnovne ergonomske principe v zdravstveni negi sodijo: organizacija dela, priprava pacienta, pripravadelovnega okolja, priprava zdravstvenega delavca, izbira ustreznih tehnik ročne metode dvigovanja, izbirametode dvigovanja z uporabo večjih ergonomsko-tehničnih pripomočkov in izbira metode ročnega dvigovanja s pomočjo manjših ergonomskih pripomočkov.

Ergonomsko tehnični pripomočki za zdravstveno nego:

·      električno nastavljiva postelja, 

·      mehansko nastavljiva postelja, 

·      posteljni trapez,

·      prostostoječe premično dvigalo, 

·      podlaga za transfer, 

·      pas za transfer, 

·      invalidski voziček,

·      proti zdrsne nogavice.