Danes mora imeti balerina čvrsto, trenirano telo


Telesna postava baletnih plesalk od renesanse do danes je bilo osrednja raziskovalna tema diplomantke Alma Mater Europaea Akademije za Ples Tine Nerat, ki je v zaključni nalogi prikazala, kako so se postave baletnih plesalk skozi zgodovino spreminjale.

Kadar je govora o idealni postavi balerine, imamo v mislih vitko dekle z dolgim vratom, kratkim trupom, ozkim pasom, trdnim mišičnim tonusom, močnim, prožnim hrbtom ter dolgimi, elegantnimi nogami in rokami.»Današnji repertoar zahteva novo vrsto telesa, takoimenovano 'najeto telo'. To je telo, ki omogoča plesalki, da se zraven baleta ukvarja tudi z drugimi aktivnostmi, kot so aerobika in različni vadbeni programi ter športi,« pove Tina Nerat in poudari, da temu ni bilo vedno tako. »Vobdobju renesanse so za lepe veljale obilnejše postave, poudarjena zadnjica in noge, okrogel trebuh, majhne prsi, močna stegna in boki, obraz in vrat pa okrogla.V razsvetljenstvu so postali popularni korzeti, ki so ženski dvignili prsi in ji zožili pas. V obdobju romantizma pa se je ideal ženske lepote okrepil s krhkim telesom ter drobnimi rokami in nogami,« opisuje diplomantka in nadaljuje, da je bila pozornost v prvi polovici 60. let prenesena na spodnji del telesa. Zaželeno je bilo, da so imela dekleta vitke noge in ozke boke. Dekleta so tako začela posegati po dietah, saj stezniki niso bili več moderni.

»Danes mora imeti balerina čvrsto, trenirano telo. Ker je balet vizualna umetnost, so baletne plesalke odgovorne za to, da skrbijo za svojo telo. Tako se je na začetku 21. stoletja razvil stereotip o balerini. Trditi si upamo, da se je telesni ideal balerine razvil z Agrippino Vaganovo, ki je prva zahtevala predispozicije za baletne plesalke, ki so lahko obiskovale njeno šolo,« izpostavlja Neratova in dodaja, da posledično dekleta hitro začutijo pritisk, se začnejo obremenjevati s svojo telesno težo in kaj hitro začnejo verjeti, da bodo uspešnejše, ko bodo shujšale. Tako se lahko hitro zgodi, da zbolijo za katero od motenj hranjenja. »Najpogostejši sta anoreksija in bulimija, posledica tega pa so tudi poškodbe na treningih. Da bi se temu izognili, plesalci potrebujejo visoko kvalitetno dieto, s katero povečajo zalogo energije, okrepijo imunski sistem in omogočijo čim bolj učinkovito vadbo,« še izpostavi diplomantka Tina in doda, da je potrebna zdrava prehrana, da se povečajo zaloge energije, okrepi imunski sistem ter se omogoči čim bolj učinkovita vadba. Z zdravo prehrano bo telo manj utrujeno, kar privede do zmanjšanega tveganja za razne bolezni in poškodbe.

Najboljše je dobro ravnotežje živil v vsakodnevni prehrani: 55 % kompleksnih ogljikovih hidratov (testenine, cela zrna, sadje), 20 % pustih beljakovin (puranje prsi, tofu, ribe), 25 % nenasičenih maščob (oljčno olje, oreški). »Treba je vnesti tudi 1,5 l dnevne količine vode, ki pomaga izločiti toksine v telesu,« še zaključi diplomantka.