Daniel Siter avtor dveh razstav


Šestega maja 2022 je v prostorih Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne Maribor (MRC WWII) potekala otvoritev dveh odmevnih razstav. Asist. Daniel Siter, nosilec raziskave in njun avtor, je razstavi strokovno predstavil.

V Melju, v prostorih nekdanjega nacističnega ujetniškega taborišča Stalag XVIII–D (306) za priprtje zajetih vojakov iz armad zavezniške koalicije in Sovjetske zveze, sta bili v počastitev dneva zmage in 77. obletnice osvoboditve Maribora izpod nacizma otvorjeni dve novi razstavi pod okriljem medinstitucionalnega sporazuma o sodelovanju med mednarodno univerzo Alma Mater Europaea ISH in MRC WWII Maribor.

Razstavi temeljita na opravljenem arhivskem raziskovalnem delu v Bundesarchivu (Nemškem zveznem arhivu) v Ludwigsburgu in še nekaterih drugih manjših arhivih. Kot pri vsakršnem iskanju, zbiranju, pregledovanju, interpretiranju in medsebojnem usklajevanju arhivskega gradiva, Siter pripominja, »da je tudi tovrstna zgodovinopisna raziskava terjala veliko raziskovalnega časa, vztrajnosti, truda in energije.«

Prva razstava prikazuje življenjepisne orise glavnih poveljnikov Stalaga XVIII–D, druga pa se fokusira na njegovo uničevalno delovanje. »Z izjemo priimka in vojaškega čina enega izmed poveljnikov nismo doslej o poveljstvu lagerja vedeli še praktično ničesar«, pojasnjuje avtor. Taborišču so poveljevali trije poveljniki, poveljniška uprava se je nahajala v Narodnem domu v ožjem središču Maribora.

Siter ugotavlja, »da se je v sklopu raziskave in doslej pridobljenih zgodovinskih virih o poveljnikih Stalaga XVIII–D pridobilo nasploh prve fotografije, reprodukcije arhivskih dokumentov, mrliške liste, torej rojstne, bivanjske in smrtne podatke, pogodbe, osnovne podatke iz njihovih vojaških karier in družinskih ozadij ter drugo slikovno gradivo, s katerimi so se izdelali prvi življenjepisni orisi taboriščnega poveljstva.«

Siter je ob koncu poudaril, da je »zelo pomembno obsojati, dajati in poudarjati zgodovinski nauk ter poudarjati in ohranjati zgodovinski spomin. Bistveno je obsojati vse tisto, kar se na nekih izmišljenih paradigmah oklicuje za večvredno, spodbuja sovražno mišljenje, nasilje, govor in s tem ideološko razlikovanje.« Dodal je še, da je ključen prenos na mlajše generacije, kajti »mlajše generacije so tiste, ki bodo potem v smislu gradnje kolektivnega zgodovinskega spomina gradile nadaljnje ohranjanje spomina na tovrstno dogajanje in tovrstne zločine.«

Pred spominskim obeležjem so bili položeni venci in cvetje, prižgale so se tudi sveče. Dogodka so se med drugimi udeležili podžupanja Mestne občine Maribor Alenka Iskra, predsednik Alma Mater Europaea prof. dr. Ludvik Toplak, direktor MRC WWII Janez Ujčič, več diplomatov in mnogi strokovnjaki s področja druge svetovne vojne.

Daniel Siter se raziskovalno in publicistično ukvarja s sodobno zgodovino, primarno zlasti z obdobjem druge svetovne vojne na Slovenskem, kjer proučuje vojaške, politične in kulturne sfere dogajanja. Je avtor razstav, znanstvenih člankov, strokovnih prispevkov, recenzij in  predavanj oz. referatov na mednarodnih znanstvenih konferencah in simpozijih. Lani novembra je izšla njegova odmevna znanstvena monografija Rogaška Slatina pod kljukastim križem: Zdravilišče med okupacijo 1941–1945, ki je pritegnila veliko zanimanja, povpraševanja in medijske pozornosti ter prejela izjemno pozitivne recenzije in odzive.

Galerija