Daniel Siter organiziral znanstveno konferenco »Vranov let: 80 let pozneje«


Raziskovalec in doktorand na Univerzi Alma Mater Europaea – Fakulteti ISH Daniel Siter je organiziral in moderiral znanstveno konferenco "Vranov let: 80 let pozneje".

Dogodek je bil posvečen 80. jubileju ene najdrznejših partizanskih reševalnih akcij in enega največjih pobegov zavezniških vojnih ujetnikov iz nemških ujetniških taborišč v okupirani Evropi. Siter je v vlogi predavatelja nastopil tudi z osrednjim prispevkom. Konferenca je potekala v prostorih MRC Maribor. 

Siter je v uvodnem nagovoru pojasnil, da gre za izjemno zgodbo druge svetovne vojne na Slovenskem, ki pooseblja večje dimenzije, presega meje lokalnega in zrcali edinstvenost dogodka v zgodovini druge svetovne vojne v Evropi. »Vanjo so se z reševanjem, borbo, vodenim spremstvom in drugimi oblikami nesebične pomoči vključili slovenski partizani, kurirji, zavedno slovensko kmečko prebivalstvo ter celo same živali«, dodaja Siter v kontekstu poudarjanja združevalnega in povezovalnega naboja različnih narodov v sami akciji.     

Osvobojena skupina 99 ujetnikov (od skupno 105) 30. in 31. avgusta 1944 na delovišču pri Ožbaltu pod organizacijskim vodstvom dveh ujetnikov, Avstralca Ralpha F. Churchesa in Angleža Lesa Lawsa, je 17. septembra 1944 po več kot 270 km pešačenja in prebijanja čez okupirano slovensko ozemlje s partizanskega letališča v Otoku pri Semiču poletela v svobodo, tj. v zavezniško letalsko bazo Bari na jugu Italije. Tukaj so se morali brezpogojno zavezati k molku z odločno prepovedjo pisanja in omenjanja tovrstne akcije ali javnega zahvaljevanja in poveličevanja slovenskih partizanov. Siter pojasnjuje, da niso bili ujetniki formalnopravno nikoli razrešeni te vojaške prisege. 

Pester program konference so zapolnjevali ugledni govorniki, avtorji in strokovnjaki iz slovenske in tuje akademske sfere: dr. William Butler iz The National Archives London in Neil Churches (Melbourne, Avstralija) ter dr. Bojan Godeša, dr. Mojca Šorn, dr. Marta Rendla in dr. Dunja Dobaja z Inštituta za novejšo zgodovino, mag. Boris Hajdinjak (direktor Sinagoge Maribor), Daniel Siter (Univerza Alma Mater Europaea), dr. Aleš Marđetko (OŠ dr. Franja Žgeča Dornava), dr. Klemen Kocjančič (FDV UL in Ministrstvo za obrambo RS) in Darjan Lorenčič (OŠ Jakobski dol in OŠ Sv. Trojica).

»V posebno čast si štejemo, da so na konferenci sodelovali potomci vojnih ujetnikov, Linda in James Seitz iz Nove Zelandije ter sin glavnega organizatorja pobega (Ralph F. Churches – »Vran«), g. Neil Churches iz Avstralije«, pojasnjuje Siter in pripominja, da je Neil uspešen avtor, ki je večji del svojega življenja posvetil sledenju stopinjam očetovega pobega in je o »Vranovem letu« pri ugledni založbi Pan Macmillan izdal znanstveno delo »The Greatest Escape« (2022) kot nadgradnjo očetovih spominov »A Hundred Miles as the Crow Flies« (1996).      

»Predvajali smo izbrane izseke iz dokumentarnega zgodovinskega filma »The Crow's Flight« (Vranov let), britanske produkcijske hiše Seadog Company za Channel 4«, še pojasnjuje Siter in sporoča, da je dogodek tudi z medijskega gledišča vzbudil izjemno zanimanje, pokritost in poročanje.    

Konferenca je bila snemana in se je predvajala na Youtube kanalu. Posnetek je na ogled TUKAJ.

Daniel Siter je tudi nosilec znanstvenoraziskovalne in publicistične dejavnosti v MRC Maribor. Raziskovalno se ukvarja s sodobno slovensko zgodovino 20. stoletja. Je strokovnjak za življenje Adolfa Hitlerja, zgodovino nacizma, nacističnih ujetniških taborišč, Kulturbunda ter okupacijskih meja in nemške okupacijske politike na Slovenskem. Je avtor pionirskega dela – odmevne znanstvene monografije Rogaška Slatina pod kljukastim križem (v dveh izdajah v letih 2021 in 2023), izvirnih razstav in znanstvenih člankov, strokovnih prispevkov, komentarjev in recenzij, vabljenih predavanj in referatov, intervjujev v pogovornih radijskih in televizijskih oddajah, podkastih (AIDEA) ter prejemnik uradnega priznanja Občine Rogaška Slatina (2022), ki mu ga je izročil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Redno nastopa in predava na mednarodnih znanstvenih konferencah, simpozijih in okroglih mizah doma in v tujini (Johannesburg, Canterbury, Zagreb, Praga, Maribor …). V letu 2024 je na posebno povabilo Muzeja zmage v Moskvi v vlogi avtorja pripravil izvirno razstavo o ujetniškem taborišču Stalag XVIII D ter sodeloval pri njeni strokovni otvoritveni predstavitvi.