Alma Mater je danes na Gospodarski zbornice Slovenije (GZS) skupaj z Združenjem za informatiko in telekomunikacije - ZIT izvedla posvet na temo relevance izobraževanja in raziskovanja digitalnih tehnologij za razvojne potrebe gospodarstva.
Posvetu so prisostvovali številni ugledni gostje tako iz gospodarstva kot izobraževanja, med katerimi so bili Mark Boris Adrijanič, minister za digitalno preobrazbo, Nenad Šutanovec in Igor Zorko iz Združenja za informatiko in telekomunikacije GZS, Miran Potočnik iz Pošte Slovenije, Matjaž Gams iz Instituta Jožefa Stefana, Franci Solina iz Univerze v Ljubljani, Jurij Tasič iz Inžinirske akademije Slovenije, Mitja Jermol iz UNESCO centra za odprte tehnologije in izobraževanja, Jožef Stefan, Aleks Jakulin, podjetnik in raziskovalec na Columbia University, prof. dr. Ludvik Toplak, predsednik Alma Mater Europaea – ECM, in izr. prof. dr. Matej Mertik, predstojnik programa Splet na Alma Mater Europaea – ECM.
Minister Andrijanič se je uvodoma zahvalil Alma Mater in Združenju za informatiko in telekomunikacije za pobudo naslavljanja ključnih tem za razvoj digitalne preobrazbe v Sloveniji. To je potreba po povezovanju izobraževanja in gospodarstva ter razvoju nove miselnosti in kulture pri izobraževanju digitalnih tehnologij. Pogovori so tekli na primerih izkušenj v svetovnih centrih znanja in o možnostih implementacije dobre prakse in znanj v Sloveniji.
Minister Andrijanič je nadalje poudaril 3 ključne razsežnosti in sicer, v Sloveniji moramo prepoznati, povezati in vključiti v strategijo digitalne preobrazbe prav vse visokošolske študijske programe digitalnih tehnologij, tudi tiste, ki niso deležni javnega financiranja, saj so potrebe po teh znanjih tako velike, da z vsemi kapacitetami doma ne zadostimo lastnim potrebam, kaj šele, da bi širše naslavljali potrebe v evropskem regijskem prostoru. Potrebno je odpirati prostor tujim učiteljem in vrhunskim strokovnjakom z namenom konkurenčnega razvoja v svetu. Ključno za razvoj in preboj na digitalnem področju je tudi prepoznavanje in povezovanje vseh potencialov, tako infrastukurnih kot človeških.
Sledila je predstavitev primera izobraževalnih programov Spletnih tehnologij na Alma Mater Europaea: Spletne in informacijske tehnologije, 1. stopnja, Spletna znanost in tehnologije, 2. stopnja (kibernetska varnost) in Uporabna umetna inteligenca na 3 stopnji.
Minister je pozdravil posvet, pivedal smernice in predlagal, da s takimi posveti organizatorja nadaljujeta tudi v prihodnosti. Konkretna izhodišča posveta bodo na voljo odločevalcem in javnosti.