Nov doktorski študijski program Uporabna umetna inteligenca bo omogočal premagovanje izzivov na številnih področjih, ki so aktualni tako v Sloveniji, Evropi in v svetu od zelenega prehoda, trajnostnega razvoja, zdravja, posebej v post-covidnem obdobju.
»Tehnologije umetne inteligence so v zadnjih desetih letih naredile nov preboj, ki se iz dneva v dan stopnjuje in se uporablja na vseh področjih, zato je tako v svetu kot tudi pri nas nastala potreba po tovrstnih razvojnih študijskih programih, ki naslavljajo uporabo tehnologije umetne inteligence za razvoj družbe in sveta. Doktorski študijski program Uporabna umetna inteligenca na Alma Mater predstavlja prvovrsten študij, ki bo kot novo orodje temeljito prispeval k razvoju znanosti in raziskav s področja umetne inteligence,« poudarja predsednik Alma Mater Europaea – ECM prof. dr. Ludvik Toplak in dodaja, da je njegova interdisciplinarna razsežnost vidna v obdelavi vsebin in tehnik s področij računalništva, medicine, prava, humanistike, tehnologije in uporabnih znanosti, s čimer nudi preplet izjemno različnih področij. »Na ta način bodo naši študenti dobili potrebno tehnično in strokovno podlago, ki jim bo omogočala uspešno uporabo znanj umetne inteligence v gospodarstvu in javnih službah. Z razvojem novih doktorskih študijskih programov pa so povezane priložnosti za razvoj novih vsebin, ki jih zahteva trg dela ter nove organizacijske oblike in metode študija,« še izpostavi predsednik Alma Mater dr. Toplak.
»Umetna inteligenca je danes del vsakdanjega življenja. Navzoča je, ko ob vklopu telefona prepoznava naš obraz, ko ob nakupovanju po spletnih straneh dobimo predlog, ko preverimo, koliko časa bomo vozili iz Maribora do Dunaja, predvsem pa je gonilna sila priljubljenih platform, kot so Facebook, Twitter, Instagram in tudi Netflix. Pomaga pa nam tudi pri zdravstvu in v medicini ter pri vseh sodobnih izzivih modernega sveta kot tudi pri odkrivanju skrivnosti vesolja« poudarja vodja IT programov na Alma Mater prof. dr. Matej Mertik in dodaja, da nov doktorski študijski program Uporabna umetna inteligenca odgovarja prav na številne potrebe in izzive uporabe te tehnologije v družbi na različnih področjih, kar pa zahteva sodobne in znanstvene metode ter uporabo močne računalniške opreme HPC.
»V Sloveniji odgovorni za tehnološki in družbeni razvoj prepoznavajo te potrebe kot tudi izjemne priložnosti za razvoj tega področja pri nas. Še posebej dobrodošli so potenciali in sinergije, ki jih v Mariboru riše nov superračunalniški center skupaj s tem na novo pridobljenim programom v Sloveniji in širše,« pojasnjuje dr. Mertik in nadaljuje, da se bodo odgovorni za tehnološki in družbeni razvoj v skladu s svojo družbeno odgovornostjo gotovo vključili v tok razvoja področja uporabne umetne inteligence pri povezovanju potencialov, ki jih Slovenija ima.
»Področje umetne inteligence in program UUI konkretno uporabo svetovnih dosežkov za reševanje številnih problemov v družbi inovira, prinaša, mreži in razvija v Sloveniji, ta pa lahko na tem področju združuje širše regijske, nacionalne in evropske potenciale,« še pove dr. Toplak in zaključi, da lahko Slovenija z vlaganji ter podporo razvoju tega področja uporabne umetne inteligence pridobi veliko dodano vrednost in priložnosti, ki jih nudi povezovanje razvoj področja in regij za nadaljnjo rast slovenske države tako na tehnološkem, socialno ekonomskem kot tudi kulturološkem področju.
Uvodno predavanje na novem doktorskem študijskem programu Uporabne umetne inteligence je konec meseca januarja v sodelovanju z Znanstveno raziskovalnim središčem Koper izvedla gostujoča znanstvenica prof. dr. Noreen Herzfeld, ugledna profesorica računalništva in teologije na Saint John's University v Minnesoti v ZDA, ki se ukvarja z raziskovanjem umetne inteligence in etike.