Dr. Škof prejemnik Zoisovega priznanja za vrhunske dosežke


Dekan Alma Mater Europaea ISH – Fakultete za humanistični študij prof. dr. Lenart Škof je na sinočnji slavnostni podelitvi v Cankarjevem domu prejel Zoisovo priznanje za vrhunske znanstvene monografije na področju sodobne filozofije in etike.

V odboru Republike Slovenije za podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni in razvojni dejavnosti, ki mu predseduje prof. dr. Nataša Vaupotič, so izpostavili, da dela Lenarta Škofa v mednarodnem smislu predstavljajo izvirni prispevek k sodobni filozofiji in etiki, utemeljenih na fenomenu diha in ontologiji ljubezni.

Predstavitev in obrazložitev nagrajenca:

V svojih znanstvenih monografijah je Lenart Škof v mednarodnem okviru vzpostavil dve novi polji v okviru sodobne filozofije in etike: respiratorno (dihalno) filozofijo ter filozofsko-feministično etiko, temelječo na ontološki matrici ljubezni. Njegova dela s področja filozofije diha so izšla pri vrhunskih mednarodnih založbah in so izjemno aktualna, saj omogočajo navezave na medicinske in družbeno-etične vidike aktualne pandemične krize, premišljajo globalne podnebne spremembe in s tem povezano univerzalno pravico do zraka, povezane pa so tudi s sodobnimi politikami diha, kot je to denimo vidno v širšem okviru gibanja »I can’t breathe«. Ob tem je Lenart Škof utemeljil novo teorijo etike, v kateri filozofijo intersubjektivnosti povezuje s tako imenovano horizontalno transcendenco ter z njo poveza- nimi spiritualno-telesnimi gestami sočutja in ljubezni. Njegovo poglavitno delo Antigonine sestre: o matrici ljubezni prav v tem okviru prinaša novo interpretacijo grškega mita o Antigoni in je izviren prispevek k novi in na matrici femininosti utemeljeni ontologiji in etiki ljubezni in sočutja, kar je v današnjem času še posebej pomembno sporočilo. Dela so nastala v okviru Znanstveno-raziskovalnega središča Koper, Inštituta za filozofske študije. 

 

Galerija