Fizikalna terapija bolnic z rakom dojk


Monika Steyer se je v diplomskem delu pod mentorstvom prof. dr. Iztoka Tekača posvetila preučevanju vpliva fizikalne terapije in zgodnje enteralne prehrane na zmanjšanje obolevnosti po operacijah raka dojk.

"Zdravljenje raka dojk zahteva multidisciplinaren pristop, pri čemer fizikalna terapija igra ključno vlogo pri celostni rehabilitaciji. S pravilno načrtovano rehabilitacijo in ustrezno prehrano se čas okrevanja lahko bistveno skrajša, kar pomembno vpliva na kakovost življenja bolnic po operaciji," pojasnjuje Monika in dodaja, da po operaciji raka dojk bolnice začnejo s fizikalno terapijo že naslednji dan po posegu. "Ta zgodnji začetek je ključnega pomena, saj preprečuje pooperativne zaplete, kot so limfedem, omejena gibljivost in bolečine. Fizikalna terapija prispeva k hitrejši povrnitvi funkcije roke, kar neposredno vpliva na psihofizične sposobnosti bolnic ter izboljšuje njihovo kakovost življenja."

Pomembno je, da so bolnice poučene o pravilni drži, preprečevanju napetosti vratnih mišic ter seznanjene z vajami za izboljšanje gibljivosti in pridobivanje moči ter funkcionalnosti roke na operirani strani. Pri tem je ključnega pomena tudi motivacija bolnic. "Že sama diagnoza raka dojk predstavlja velik šok, odstranitev dojke pa lahko privede do občutkov manjvrednosti zaradi spremenjenega videza," pravi diplomantka in nadaljuje, da je pomembno," da so bolnice z rakom dojk v Sloveniji ozaveščene o pomenu enteralne prehrane, saj je v raziskavi kar 36 % bolnic ni poznalo."