Fizioterapevtski pristopi v psihiatričnem zdravljenju


Študent fizioterapije na Alma Mater Aleksander Skledar je dodiplomski študij zaključil z raziskavo o pristopih fizioterapevta pri obravnavi bolnikov s psihiatričnimi obolenji, s poudarkom na shizofreniji.

Fizioterapija v psihiatriji obravnava uporabo funkcije, dejavnosti in sodelovanja fizične aktivnosti, vadbe, sprostitve, gibanja in pristopov k zavedanju telesa za povezovanje fizičnega in duševnega zdravja ter kakovosti življenja. »Fizioterapevti imajo pomembno vlogo tudi pri zdravljenju bolnikov s shizofrenijo, saj zagotavljajo pomemben most med telesnim in duševnim zdravjem bolnikov z duševno motnjo, glede na psihofizične sposobnost, potrebe in želje bolnika z duševno motnjo,« poudarja diplomant Aleksander.

Za delo z bolniki s psihiatrično motnjo morajo imeti fizioterapevti terapevtske veščine, s pomočjo katerih vodijo razgovore in ocenjujejo stanje bolnika. »Bolniki s psihiatrično motnjo bolj dovzetni za nedejavnost in jim grozi sedeči življenjski slog. Poleg tega lahko uporaba psihotropnih zdravil povzroči razvoj presnovnega sindroma, debelosti, osteoporoze in bolezni srca in ožilja. 

Vrste terapij in metode dela v psihiatričnem zdravljenju: 

·  kinezioterapija

·  respiratorna fizioterapija

·  sprostitvena terapija.

·  psihomotorična fizioterapija.

Telesna dejavnost je eden od spremenljivih zaščitnih dejavnikov pred pojavnostjo psihiatričnih motenj. »Telesna dejavnost niža raven stresa in anksioznosti. Fizioterapija v psihiatričnem zdravju je namenjena optimizaciji dobrega počutja in opolnomočenju bolnika s psihiatrično motnjo s spodbujanjem funkcionalnega gibanja, zavedanja gibanja, telesne dejavnosti in vaj, ki združujejo telesne in duševne vidike,« zaključuje diplomant.