Študentka fizioterapije Ana Trop je pod vodstvom doc. dr. Mateje Berčan raziskovala uporabnost glasbe pri fizioterapevtski obravnavi oseb s Parkinsonovo boleznijo.
Parkinsonova bolezen (PB) je druga najpogostejša nevrodegenerativna bolezen, ki se večinoma pojavlja pri starejših ljudeh. Čeprav natančen vzrok za nastanek PB še ni znan, je bolezen značilna po prepletu motoričnih, čustvenih in kognitivnih kliničnih znakov. Gibanje oseb s PB je oteženo, kar sčasoma privede do stopnje, ko oseba ni več zmožna samostojnega in varnega življenja.
“Fizioterapevti imamo ključno vlogo pri rehabilitaciji oseb s PB, saj pomagamo obvladovati motorične simptome, spodbujajo redno telesno vadbo ter preprečujejo sekundarne zaplete. V zadnjem času se pri fizioterapevtskih obravnavah vse več uporablja glasba, ki se je izkazala za učinkovito terapevtsko metodo pri obvladovanju simptomov bolezni,” pojasnjuje Ana Trop.
Diplomantka je ugotovila, da skoraj polovica anketiranih fizioterapevtov, kljub pomanjkanju formalnega znanja iz področja glasbene terapije, uporablja glasbo pri svojih obravnavah. “Glasba se je izkazala za dober motivacijski faktor, ki vpliva na popestritev terapij ter doprinese k večji sproščenosti oseb s PB. Največji učinek glasbe se je pokazal pri izboljšanju hoje, usklajenosti gibanja telesa ter olajšanju začetka in nadaljevanja gibanja,” dodaja.