Jesen prinaša študijske novosti


Univerza Alma MAter Europaea je na današnji novinarski konferenci predstavila aktualno poletno akademsko dogajanje in napovedala študijske novosti, ki jih prinaša jesen.

Odmevna in uspešna Erasmus+ poletna šola ISH postaja stalnica

Univerza Alma Mater Europaea - Fakulteta ISH je v sodelovanju z Oddelkom za arheologijo Univerze v Ljubljani, Narodnim muzejem Slovenije, Parkom vojaške zgodovine Pivka in podjetjem Krasen Kras izvedla petdnevno poletno šolo z naslovom Heritologija, osredotočeno na pomen in vpliv kulturne dediščine. Program je vključeval predavanja priznanih strokovnjakov, ekskurzije, obiske muzejev, delavnice in eksperimentalno arheologijo. 

Rektor Univerze Alma Mater prof. dr. Ludvik Toplak je poudaril, da študijski programi Alma Mater združujejo bogato kulturno dediščino humanistike in rešujejo sodobne izzive prek interdisciplinarnega pristopa, ki vključuje digitalno, medicinsko in okoljsko humanistiko. 

Bivši predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je kot častni pokrovitelj poletne šole izpostavil, da se moramo Evropejci zavedati svoje identitete, ki temelji na bogati kulturni dediščini, skupnih vrednotah in zgodovinskih izkušnjah, ki nas povezujejo in nam omogočajo soočanje s sodobnimi izzivi, kar je ključno za premagovanje politične nestabilnosti in konfliktov. 

»Namen poletne šole je bil odpreti dialog in povezati ljudi,« je izpostavila vodja poletne šole ISH doc. dr. Anja Hellmuth Kramberger in dodala, da je raziskave predstavilo trideset strokovnjakov za dediščino iz celotne Evrope, med njimi doc. dr. Jelka Pirkovič (Univerza v Ljubljani, Nova univerza), prof. dr. Goran Zlodi (Univerza v Zagrebu), prof. dr. Emilio Marin (zaslužni profesor, upokojeni veleposlanik), prof. Aleksander Ostan (Univerza v Ljubljani), dr. Rosvita Pesek in Slovenski zgodovinar prof. dr. Mitja Ferenc. 

Več kot 50 udeležencev Erasmus+ poletne šole je prišlo iz vseh koncev Evrope, kar dodatno krepi mednarodno dimenzijo dogodka. "To je privedlo do odločitve, da bo Univerza Alma Mater Europaea vsako leto organizirala podobno poletno šolo. Prva poletna šola bo predvidoma posvečena evropski kulturni dediščini, namenjena tudi neevropskim narodom," je poudaril rektor dr. Toplak.

Skupščina Evropske zveze zasebnega visokega šolstva na Alma Mater v Mariboru 

Univerza Alma Mater Europaea je v Mariboru gostila vodstvo Evropske zveze zasebnega visokega šolstva (EUPHE), mreže, ki povezuje neodvisne visokošolske ustanove iz vse Evrope in si prizadeva za odličnost v izobraževanju, raziskovanju ter služenju človeku. "Srečanje z uglednimi gosti in strokovnjaki s področja visokega šolstva na naši univerzi je bila priložnost za izmenjavo idej, krepitev kakovosti izobraževanja, spodbujanje raziskovanja in prispevala k družbenemu razvoju avtonomne in družbeno odgovorne univerze. Zveza izboljšuje sodelovanje med članicami in oblikuje skupne pristope ter strategije za razvoj evropskega visokošolskega prostora," je povedala izr. prof. dr. Barbara Toplak Perovič, nova podpredsednica EUPHE.


Foto: Andrej Petelinšek

Predstavitev novih študijskih programov:

Psihoterapevtska propedevtika: Dvosemestrski študij, ki zagotavlja osnovna znanja za nadaljnje izobraževanje v psihoterapiji ali psihosocialnem svetovanju. "Program, ki se začne izvajati oktobra 2024, bo študentom omogočil pridobitev temeljnih veščin in znanj za vstop v metodo-specifično usposabljanje psihoterapevtov ali psihosocialnih svetovalcev. Sodelovanje v skupinskih terapijah bo prispevalo k razumevanju motivacije in primernosti za poklic psihoterapevta ali psihosocialnega svetovalca," je pojasnil predstojnik doc. dr. Robert Oravecz, dr. med., psihiater in psihoterapevt. Program vodijo visokošolski učitelji in raziskovalci s specializacijo na področju psihoterapije, psihologije, nevroznanosti, psihiatrije in sorodnih disciplin.

Kibernetska varnost v posebnih poslovnih in javnih sistemih: "V današnjem globalnem svetu, ki je poln izzivov na geopolitični in nacionalni ravni, je ključnega pomena, da so podjetja, veliki sistemi, organizacije in kritična infrastruktura ustrezno pripravljeni na sodobne varnostne izzive. Naš program kibernetske varnosti je zasnovan za zagotavljanje najkakovostnejšega znanja in veščin na tem področju, dostopnih in prilagojenih različnim velikim sistemom in kritični infrastrukturi, kot so gospodarstvo, energetika, zdravstvo, železnice, javne organizacije, varnostne sile in druge," je izpostavil izr. prof. dr. Matej Mertik, vodja študijskih programov s področja umetne inteligence in digitalnih tehnologij.

Program je zasnovan na podlagi programa angleških univerz in ima dvojni značaj: je sestavni del študijskega programa na magistrski stopnji in je namenjen kot vseživljensjko izobraževanje za uporabnike različnih področij. “Program sledi vrhunskim znanstvenim dosežkom svetovnih elitnih univerz in dobri praksi, ki jo uvajajo specialni sistemi z namenom, da najnovejše znanje neposredno prenesemo uporabnikom in študentom,” dodaja rektor dr. Toplak. 

Avtizem: Univerza Alma Mater Europaea je v okviru študijskega programa Zdravstvene vede ustanovila podiplomski študij smer avtizem. "Z novim študijskim letom bomo začeli izvajati dopolnjene vsebine programa vseživljenjskega izobraževanja, namenjene usposabljanju oseb za interdisciplinarno zdravljenje motenj avtističnega spektra (MAS) z uporabo dokazano učinkovitih metod," pove rektor dr. Ludvik Toplak. "Svetovno znanje znanosti in dobre prakse bomo prenašali preko vrhunskih strokovnjakov."

Leta 2024 je Center za nadzor in preprečevanje bolezni ugotovil, da ima eden od 36 otrok motnjo avtističnega spektra, kar predstavlja več kot 300-odstotno povečanje v zadnjih 20 letih. “Cilj študija je, da študenti postanejo kompetentni strokovnjaki in usvojijo metode za diagnosticiranje in zdravljenje motenj avtističnega spektra, kar prispeva k izboljšanju življenja oseb z MAS in njihovih družin," izpostavi prof. dr. Vladimir Trajkovski.