Kaj je limfedem in kako ga zdraviti?


Limfedem je otekanje tkiva na katerem koli delu telesa zaradi zastoja limfne tekočine. Diplomantka Maja Godicelj je v zaključnem delu pod mentorstvom doc. dr. Nataše Kos s pregledom znanstvene literature predstavila učinke manualne limfne drenaže pri zdravljenju kroničnega sekundarnega limfedema.

»Bolezni limfnega sistema, kot je limfedem, predstavljajo velik problem v zdravstvu, saj povzročijo veliko telesnih in psiholoških posledic, ki pomembno vplivajo na kvaliteto življenja bolnikov,« pojasnjuje diplomantka fizioterapije in dodaja, da je kronični sekundarni limfedem progresivno in neozdravljivo stanje, ki zahteva vseživljenjsko nego, zato je iskanje učinkovitih tehnik zdravljenja ključnega pomena za izboljšanje kakovosti življenja. 

Vir: prirejeno po Hruby in Martinez 2021.

Limfni sistem ima tri glavne funkcije, in sicer ohranjanje ravnovesja tekočin v telesu, prehransko funkcijo in funkcija imunskega sistema. »Limfni sistem ima pomembno funkcijo imunskega nadzora, saj limfne žile predstavljajo glavno pot transporta imunskih celic in antigenov iz perifernega tkiva v bezgavke ter so tako bistvenega pomena za razvoj celične imunosti,« pojasnjuje Maja Godicelj. 

Konservativno zdravljenje limfedema se izvaja s kompleksno dekongestivno fizikalno terapijo, ki je mednarodno priznana kot najbolj uspešna metoda pri celostni obravnavi limfedema. Vključuje manualno limfno drenažo, kompresijsko povijanje, telesne vaje, nego kože in edukacijo, pri zdravljenju kroničnega sekundarnega limfedema. 

»Kompleksna dekongestivna fizikalna terapija zmanjša volumen limfedema in prizadete okončine, izboljša transport limfne tekočine, stimulira delovanje limfnega sistema, mehča fibrozno tkivo, izboljša stanje kože, zmanjšanja bolečino, neugodnost in občutek težkih nog ter izboljša kvaliteto življenja bolnikov s kroničnim lifedemom,« še dodaja diplomantka.

Vir: prirejeno po Biology Dictionary 2023.