Kaj vpliva na kakovost življenja starejših?


Na položaj starejših v družbi vplivajo socialni, ekonomski in kulturni dejavniki. Namen raziskave doktorske naloge Damirja Poljaka je bil ugotoviti katere so družbeno-kulturne sestavine življenja starejših in kako vplivajo na kakovost življenja starejših.

Odkrivanje in razumevanje družbenih in kulturnih komponent kakovosti življenja je izjemno pomembno za dvig kakovosti življenja starejših. Med družbeno-kulturne sestavine kakovosti življenja sodijo življenjsko okolje, razpoložljivost zdravstvenih in socialnih storitev, subjektivno doživljanje lastnega fizičnega in duševnega zdravja, materialna varnost in življenjski pogoji. »Z doktorsko nalogo sem potrdil hipoteze, da obstaja povezava med dejavniki družbene neenakosti in kakovostjo življenja starejših na Hrvaškem, prav tako med dejavniki individualizma in kakovostjo življenja in med dejavniki nadzora negotovosti in kakovostjo,« pove Damir Poljak in nadaljuje, da družbeno-kulturne komponente sestavljajo subjektivno dojemanje zadovoljstva z življenjem in kakovosti življenja nasploh. 

»Zaradi dviga življenjskega standarda in izboljšanja sistema zdravstvenega in socialnega varstva smo priča podaljšanju pričakovane življenjske dobe in predvidevamo, da bo do leta 2060 povprečna starost prebivalcev Evropske unije ostala pri 47,6 leta, kar je v primerjavi s prejšnjim stoletjem 15 let več,« izpostavi doktorant in dodaja, da se vse večji delež starejših v družbi predstavlja gospodarski in socialni izziv za upravljanje zdravstvenega in socialnega sistema na lokalni in državni ravni. »Raziskava pa je pokazala, da se kakovost življenja v odrasli dobi ne razlikuje glede na spol, kar ni pričakovan rezultat, saj je v drugih raziskavah dokazano, da imajo moški boljšo kakovost življenja ali obratno,« še izpostavi. 

Sociokulturne komponente kakovosti življenja so odvisne od družbene neenakosti, življenjskih usmeritev, nadzora negotovosti, delovanja posameznika skozi individualizem. »Pogled na zgodovinske, kulturne in politične determinante družbenega in političnega življenja na Hrvaškem je osnova za razumevanje trenutne dileme. Za rešitev problema je potrebna izgradnja socialnih mrež in socialne podpore, razumevanje sprememb v strukturi družine, prepoznavanje zdravstvenih dejavnikov fizičnega, duševnega in duhovnega zdravja posameznika ter vpliv socialno-ekonomskih dejavnikov," še zaključi Poljak. 

 

 

 

 

Galerija