Kinezioterapija učinkovita pri multipli sklerozi


Diplomantka fizioterapije Zala Oblak je v zaključnem delu pod mentorstvom pred. Tatjane Horvat predstavila vpliv kinezioterapije na ravnotežje pri bolnikih z multiplo sklerozo v kronični fazi.

Multipla skleroza je multifokalna motnja centralnega živčnega sistema, za katero so značilne vnetne demielinizirajoče lezije, ki prizadenejo belo in sivo substanco. Za multiplo sklerozo, kronično vnetno bolezen centralnega živčnega sistema z značilnostmi demielinizacije in degeneracije aksonov, so značilni heterogenost simptomov, potek bolezni in izidov,” o bolezni pove diplomatka Oblakova. 

Glede na vključitvene in izključitvene kriterije je v analizo vključila sedem študij, ki so pokazale, da kinezioterapija učinkovito vpliva na ravnotežje pri bolnikih z multiplo sklerozo v kronični fazi.

“Ustrezna oblika vadbe v sklopu kinezioterapije lahko privede do pomembnih izboljšav na različnih področjih kardiorespiratorne kondicije kot je aerobna kondicija, mišične moči, prožnosti, ravnotežja, utrujenosti, kognicije, kakovosti življenja in respiratorne funkcije pri bolnikih z multiplo sklerozo”, pojasnjuje Zala.

 

Najpogosteje uporabljene metode in tehnike vadbe in terapij v kinezioterapiji:

- Terapevtska vadba: Osnovna oblika vadbe v kinezioterapiji, ki vključuje ciljno izbrano vadbo za izboljšanje moči, gibljivosti, vzdržljivosti in funkcionalnih sposobnosti posameznika.

- Vadba za ravnotežje: Vadba za izboljšanje ravnotežja je ključna za bolnike, ki imajo težave s stabilnostjo. Vključuje vaje za krepitev mišic, ki podpirajo ravnotežje, in koordinacijo gibanja.

- Korektivna vadba: Uporablja se za izboljšanje drže in preprečevanje ali zdravljenje težav, kot so ukrivljenost hrbtenice, skolioza ali kifotična drža.

- Kardiorehabilitacija: Za bolnike s srčnimi boleznimi ali tveganjem za srčne težave se uporabljajo vaje za izboljšanje srčno-žilnega zdravja, vzdržljivosti in kondicije.

- Terapevtski stretching (raztezanje): Raztezanje mišic in sklepov pomaga izboljšati gibljivost in zmanjšati tveganje za poškodbe.

- Vadba za rehabilitacijo po poškodbah: zlomi, izpahi ali operacije, izvajajo se posebne vaje za obnovitev funkcije prizadetega območja telesa.

- Hidroterapija: V vodi izvajane vaje lahko zmanjšajo obremenitev sklepov in olajšajo gibanje, kar je še posebej koristno pri bolnikih z bolečinami v sklepih.

- Vadba za krepitev trupa: Krepitev mišic trupa je pomembna za stabilnost hrbtenice in preprečevanje bolečin v hrbtu.

- Vadba za specifične bolezni ali stanja: Terapevtske vaje se prilagodijo za različna stanja, kot so MS, Parkinsonova bolezen, artritis, fibromialgija in drugi zdravstveni izzivi.

- Nevrofiziološke metode: Uporabljajo se pri bolnikih z MS, vključujejo proprioceptivno nevromuskularno facilitiranje (PNF), terapijo NDT-Bobath, biofeedback, mobilizacijo in izobraževanje o hoji.