Koronavirus prizadel tudi duševno zdravje fizioterapevtov


Pandemija covid-19 je pustila posledice po vsem svetu. Vplivala tako na prebivalce kot tudi na zdravstvene delavce, ki so predstavljali prvo bojno linijo proti temu virusu. Študentka fizioterapije na Alma Mater Eva Petrič je v diplomski nalogi raziskala vpliv koronavirusa na duševno zdravje in dobro počutje fizioterapevtov.

Covid-19 se je pojavil kot velika neznanka in je predstavljal velik izziv za zdravstveni sistem in zdravstvene delavce po vsem svetu. Večina ljudi je bila oškodovana tako na področju fizičnega zdravja kot tudi psihičnega. Zdravstveni delavci so se skozi čas epidemije vsakodnevno srečevali z okužbami z novim koronavirusom, ki pa je na fizioterapevtih pustil različne posledice tako na fizičnem zdravju kot tudi na duševnem zdravju in dobrem počutju. »Kot posledice covid-19 pandemije fizioterapevti najpogosteje navajajo povečano utrujenost in izmučenost, iztirjenost, živčnost, povečanje čustvenih izbruhov, tesnobe, slabšanje odnosov s sodelavci in drugimi,« pojasnjuje diplomantka Eva in dodaja, da je bilo duševno zdravje in dobro počutje fizioterapevtov zelo ogroženo, kar pa lahko povzroči dolgoročne kognitivne in socialne težave, vključno s posttravmatsko stresno motnjo.

Poklicna izgorelost je med pandemijo covida-19 zasedla visoko stopnjo izgorelosti med fizioterapevti, ki so svoje delo opravljali v rdečih conah na kliničnih oddelkih. »Raziskave kažejo, da se je izgorelost pojavila na kar treh področjih: čustvena izgorelost, depersonalizacija in osebni dosežek. Poklicna izgorelost je imela največje posledice v času drugega vala epidemije covida-19, ki je prizadel skoraj vse zdravstvene delavce po svetu,« pove diplomantka.  

Diplomantka fizioterapije Eva Petrič je tako prepričana, da je celotno populacijo nujno potrebno spodbuditi, »da v svoj življenjski slog vključi tudi tehnike sproščanje za lažje spopadanje s stresnimi situacijami v življenju tako na delovnem mestu kot tudi v domačem okolju.«