Motnje hranjenja so v velikem porastu


Z magistrskim delom pod mentorstvom izr. prof. dddr. Joce Zurc je študij zdravstvenih ved na Alma Mater zaključila Ramajla Olenik. V zaključni nalogi se je posvetila strategijam za preprečevanje motenj hranjenja med otroki in mladostniki.

Motnje hranjenja so duševne motnje z visoko osebno in družbeno obremenitvijo, ki so vse pogostejše ter predstavljajo visok delež obolevnosti in umrljivosti. Povezane so z negativnimi zdravstvenimi izidi in imajo najvišjo umrljivost med psihiatričnimi motnjami. Ustrezno predstavljena promocija zdravja, program, usmerjen v izobraževanje družin, pedagoških delavcev, zdravstvenih delavcev, ustrezna orodja, preventivni programi in presejanje, bi se lahko izkazali za uspešne pri preprečevanju ali vsaj pri zgodnjem odkrivanju MH. 

Delo obravnava problematiko prepoznavanja in preprečevanja motenj hranjenja, tako z vidika oseb, ki so se oz. se soočajo z boleznijo, kot tudi z vidika tistih, ki so neposredno povezani s temi osebami (starši, pedagoški delavci, zdravstveni delavci in sodelavci). »Glavni cilj raziskave je bil skozi osebne izkušnje in doživetja udeležencev ugotoviti, na kakšen način bi lahko preprečili in/ali pravočasno odkrili motnjo hranjenja in posledično preprečili napredovanje bolezni. V raziskavi je sodelovalo 15 oseb z različnimi izkušnjami in vlogami,« opisuje diplomantka Ramajla Olenik. 


Strategije za preprečevanje motenj hranjenja

Udeleženci raziskave so opozorili na pomembno vlogo in vpliv trenerjev oz. športnih delavcev na razvoj MH zaradi želje po boljšemu rezultatu, neznanju in neozaveščenosti o ustrezni prehrani in odnosu do telesa in samopodobe. Velik pomen preprečevanja in prepoznavanja MH so pripisovali šolskemu okolju in pedagoškim delavcem. Izkazalo se je, da imajo starši pomembno vlogo pri oblikovanju razvoja širokega spektra dejavnikov tveganja in zaščite pred nezadovoljstvom s telesom in MH pri otrocih. Nazadnje se je vloga zdravstvenih delavcev in sodelavcev pokazala kot pomemben člen pri sami preventivi in pravočasnem odkrivanju MH. Po analizi rezultatov  raziskave, ki joje pripravila diplomantka Olenik so jim udeleženci pripisali pomembno vlogo pri izobraževanju in ozaveščanju javnosti o MH. 

»Motnje hranjenja med otroki in mladostniki so v velikem porastu in predstavljajo najvišjo smrtnost med psihiatričnimi motnjami, zato je preventiva zelo pomembna. Dokazi kažejo, da ustrezni programi, usmerjeni v preprečevanje motenj hranjenja, lahko zmanjšajo razširjenost pojava oz. omilijo napredovanje bolezni,« še pove novopečena magistrica zdravstvenih ved.