Diplomantka fizioterapije na Alma Mater Nina Jakop je raziskovala, kako pacienti z multiplo sklerozo ocenjujejo učinke fizioterapije in lastno zadovoljstvo s fizioterapevtskimi obravnavami.
Multipla skleroza (MS) je kronična avtoimuna bolezen, ki predstavlja enega najpogostejših vzrokov pojava invalidnosti pri mladih. »Zanjo je značilen pojav demielinizacijskih plakov, ki se lahko pojavijo v belini možganov, kranialnih živcih, hrbtenjači in okoli tretjega in četrtega ventrikla. Zaradi propadanja mielinskih ovojnic pride do motenj prevajanja živčnih impulzov v centralnem živčevju in posledično upočasnjenega prevajanja po aksonih. Gre za kompleksno bolezen raznovrstnih simptomov, ki vodi v dolgotrajno zmanjšano zmožnost,« pojasnjuje Nina Jakop.
Vloga fizioterapevta pri rehabilitaciji bolnika z MS je ta, da ob prvem srečanju s posameznim pacientom natančno oceni njegovo stanje in nivo zmožnosti, na podlagi tega zanj pripravi individualen program terapij, ki ga tekom rehabilitacije po potrebi prilagaja, bolnika pa za izvajanje fizioterapije skuša čim bolj motivirati. »Za to, da terapevt izbere ustrezne fizioterapevtske metode in tehnike, mora dobro poznati potek bolezni in razumeti, da bolezen pri vsakem posamezniku poteka nekoliko drugače,« dodaja diplomantka.
Fizioterapija predstavlja pri bolnikih z MS zelo pomemben del rehabilitacije. Bolniki z MS so navadno deležni elektroterapije in manualne terapije, prav tako se pri njih priporočata kinezioterapija in hidroterapija.
»Bolniki po fizioterapevtskih obravnavah opažajo izboljšanje v zdravstvenem stanju, zlasti v gibljivosti in mišični napetosti, zato bi bilo smiselno, da bi jim v sklopu zdravstvenega zavarovanja pripadalo še več fizioterapevtskih obravnav,« je jasna diplomantka.