Na Alma Mater smo s fizioterapevtskimi strokovnjaki, akademiki in študenti v okviru letošnjega svetovnega dne fizioterapije pripravili pronicljivo okroglo mizo. Razprava je vključevala strokovna mnenja o vlogi in položaju fizioterapije pri krepitvi zdravja in dobrega počutja slovenskega prebivalstva.
»Namen dogodka je bil osvetliti ključno vlogo fizioterapije v slovenskem zdravstvenem okolju ter raziskati trenutno stanje in izzive,« povzema vodja Zavoda terapija na Alma Mater in predavateljica mag. Tatjana Horvat, ki delo fizioterapevtke opravlja že trideset let.
»Fizioterapevtov v javnem zdravstvu močno primakuje, v javnem zdravstvu jih je zaposlenih 1600. V primerjavi z drugimi razvitimi državami je Slovenija na repu lestvice, imamo namreč priblžno 68 fizioterapevtov na 10.000 prebivalcev, medtem ko je v tujini ta številka štirikrat višja,« izpostavi predsednik Združenja fizioterapevtov Slovenije doc. dr. Tine Kovačič in doda, da so v Sloveniji nujne sistemske rešitve. »V Zvezi fizioterapevtov Slovenije smo pripravili nove kadrovske normative, s katerimi apeliramo na Ministrstvo za zdravje RS. Potrebna so tudi javna pooblastila, ki se navezujejo na regulacijo poklica. Prepričani smo, da imamo v Sloveniji dobre fizioterapevte, ki lahko družbi podajo visokokavostne in z dokazi podprte fizioterapevstke storitve. Potrebujemo pa sistem dobrega stalnega poklicnega razvoja.«
Specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine in predavateljica na Alma Mater doc. dr. Tadeja Hernja Rumpf je poudarila pomembnost sodelovanja celotnega tima v rehabilitaciji: »Vsi v rehabilitaciji stremimo k zmanjšanju telesnih okvar, izboljševanju telesnih funkcij in kvalitete življenja naših pacientov. Populacija se stara, napredek pa vidimo v dobro zasnovanih preventivnih zdravstvenih programih in povezovanju celotnega zdravstvenega tima. Med dobrodošle novosti sodi uporaba različnih robotskih naprav oz. tehnologij v skladu z medicinsko doktrino. Smiselno bi bilo vključiti tudi fizioterapijo na domu, saj pacienti v domačem okolju bistveno bolj napredujejo.«
O prekomerni obremenitvi fizioterapevtov je spregovorila vodja fizioterapevtov v UKC Maribor Ksenija Kmetič: »Nujno je, da se uredi kadrovski položaj ter zaposli več ljudi. Delo bo tako potekalo hitreje in učinkovitejše. Prav tako si fizioterapveti v javnem zavodu želimo posodobitve prostorov in opreme, saj sodobna oprema omogoča kvalitetnejše zdravljenje.«
»Prebivalstvo se stara, vse več je degenerativnih sprememb, tudi poškodb, kar pa posledično daljša čakalne dobe, ki so absolutno predolge. V podravski regiji pacienti s stopnjo nujnosti pod zelo hitro na obravnavo čakajo 90 dni. Preskrbljenost mariborske regije s fizioterapijo je globoko pod državnim povprečjem. Potrebne so sistemske rešitve, ki pa so v rokah pristojnih institucij,« je jasen vodja fizioterapije Centra za medicinsko rehabilitacijo ZD dr. Adolfa Drolca Maribor Alen Pavlec. »Fizioterapevti morajo postati del primarnega zdravstvenega tima, saj to pomeni možnost takojšnje konzultacije, kjer se pacienta ne napotuje od vrat do vrat, ampak se takoj prične operativno in strokovno zdravljenje,« še dodaja Pavlec.
V razpravi sta dragocene poglede s stališča študentov fizioterapije delila Vid Vedlin in Tine Šket. Pozvala sta študente k samoiniciativnemu sodelovanju na področju fizioterapije v družbi ter izpostavila prednost študija na Alma Mater. »Izjemnega pomena je, da imamo predavatelje iz prakse, ki nam predajajo praktično znanje, pridobljeno skozi vrsto let izkušenj v kliničnem okolju. Velika prednost je tudi možnost Erasmus+ izmenjav, ki nam prinesejo izkušnje iz tujine,« pravi Vid Vedlin.
»Fizioterapija je zanimiv in atraktiven poklic, za katerega se odloča vedno več mladih. Z novimi kadrovskimi normativi bi se omogočilo, da bodo lahko ti mladi ljudje svoj potencial tudi izkoristili in fizioterapijo dvignili na višji nivo,« je dodal Tine Šket.
Svetovni dan fizioterapije, znak enotnosti in solidarnosti do poklica, vsako leto obeležujemo 8. septembra.