Diplomant fizoterapije na Alma Mater Primož Udovč je v zaključnem delu pod mentorstvom viš. pred. Žive Arko predstavil ustrezne fizioterapevtske intervencije, ki predstavljajo obliko neinvazivnega zdravljenja in lajšanja simptomov temporomandibularne disfunkcije.
Temporomandibularna disfunkcija je stanje, ki močno zmanjša kvaliteto življenja. Pogosto jo povezujemo z bolečino v čeljustnem sklepu, omejeno gibljivostjo, lahko so prisotne tudi krepitacije ali zdrs intraartikularnega diska.
“Namen diplomske naloge je bil pregled ustrezne znanstvene in strokovne literature ter opis vloge fizioterapevta pri temporomandibularni disfunkciji, za zdravljenje katere se poleg operativnega uporablja tudi konzervativni pristop. Glede na poročanje avtorjev ter rezultate raziskav je slednji zelo pomemben pri obvladovanju in lajšanju simptomov,” pojasnjuje diplomant Primož Udovč.
Disfunkcija temporomandibularnega sklepa lahko nastane kot posledica poškodbe čeljusti, glave ali vratu. Lahko jo povzroči tudi "škripanje" oziroma stiskanje zob, artritis, izpah in zlom čeljusti, nenormalen vzorec ugriza ali ostale stvari, ki (pre)obremenijo sklep.
“Pogosto se ljudje sprijaznijo z bolečino in ne dobijo ustrezne strokovne pomoči zaradi neraziskanosti tega področja ali pa ne vedo, na koga naj se obrejo. V mojem primeru so vse raziskave dokazale izboljšanje stanja, v nekaterih izmed njih pa je prišlo celo do znatnega izboljšanja bolečinskega stanja. Tako lahko trdim, da so različne fizioterapevtske intervencije z dokazi podprte metode, ki zmanjšajo bolečino in povečajo funkcionalnost. Ker so vzroki za temporomandibularno disfunkcijo večfaktorski, ima pomembno vlogo tudi multidisciplinaren pristop,” še doda Udovč.