Na 48. Dnevih slovenskih pravnikov so prof. dr. Juriju Toplaku, ki velja za enega vodilnih strokovnjakov za volilno pravo v Evropi, podelili priznanje za pravnika leta 2022.
Prof. dr. Jurij Toplak je redni profesor ustavnega prava na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, profesor na Alma Mater Europaea in od leta 2019 gostujoči profesor na Pravni fakulteti Univerze Fordham v New Yorku. V letih 2016–2022 je bil predstojnik katedre za javno pravo na Univerzi v Mariboru in direktor Alma Mater Europaea. Je član Evropske akademije znanosti in umetnosti, sovodja raziskovalne skupine za svobodo izražanja pri Mednarodnem združenju ustavnega prava (IACL) ter član upravnega odbora in bivši podpredsednik (2006−2016) odbora za raziskovanje korupcije in financiranja politike pri Mednarodnem združenju političnih ved (IPSA).
V obrazložitvi Toplakovega priznanja so zapisali:
Prof. dr. Jurij Toplak velja za enega vodilnih strokovnjakov za volilno pravo v Evropi. Njegov izdaten prispevek k razvoju evropskega volilnega prava je viden tako doma kot v tujini. V svoji bogati karieri je sodeloval s številnimi mednarodnimi organizacijami, med drugim s Svetom Evrope, GRECO, EU, OSCE, ODIHR, UNDP in IDEA na Finskem, v Franciji, Kanadi, ZDA, Latviji, Romuniji, Srbiji, Črni gori, Malti, Monaku in Ugandi. Strokovne misije v teh državah so trajale po mesec, dva ali tri. Te strokovne misije so privedle do izboljšanja pravnih ureditev v državah, izboljšav zakonodaje in reforme volilnih sistemov in postopkov.
Nagrajenčeva strokovna mnenja so v preteklih letih objavili vodilni svetovni mediji, med mednarodno odmevnimi dosežki s področja volilnega prava pa velja omeniti tudi knjigo Political Finance and Corruption in Eastern Europe, ki sta jo leta 2008 souredila z Danielom Smilovom z Univerze v Sofiji in ima več kot 90 tujih citatov.
Izjemen prispevek nagrajenca je viden tudi na področju raziskovanja Ustavnega sodišča in sodstva, napredka sodišč in ureditve volilnih sporov. Invalidom in kandidatom je pomagal v mnogih postopkih, katerih namen je bil izboljšali postopke volitev ter pravice invalidov, kandidatov in volivcev. Po pritožbah, ki jih je pripravil, je Ustavno sodišče RS leta 2014 odločilo, da morajo biti vsa volišča dostopna invalidom. Pred evropskimi organi pomaga invalidom z intelektualno invalidnostjo, ki so jim oblasti odvzele ustavne pravice. Redno sodeluje z invalidskimi organizacijami več držav. Leta 2017 je spisal prvo uspešno izpodbijanje rezultatov glasovanja v Sloveniji, ki je privedlo do prve javne obravnave na Vrhovnem sodišču v samostojni Sloveniji in do prve razveljavitve in ponovitve glasovanja. S sodbami Vrhovnega in Ustavnega sodišča v tem in drugih postopkih, ki jih je na področju volilnega prava sprožil profesor Toplak, se je izboljšala ureditev volitev, slovenske volitve so bolj skladne z mednarodnimi standardi, ureditev volilnih sporov pa je naprednejša.
Prof. dr. Jurij Toplak je nosilec predmeta Volilno pravo in mentor pri pisnih izdelkih številnih študentov na Pravni fakulteti Univerze Fordham v New Yorku. V predmet vključuje tudi izsledke slovenske pravne znanosti. Izjemno je prispeval k transparentnosti sodišč v Sloveniji in tujini. V letih 2019–2021 je s številnimi aktivnostmi dosegel, da Evropsko sodišče za človekove pravice omogoča dostop do spisov tudi brez fizičnega obiska stavbe sodišča. Julija 2020 je organiziral in vodil mednarodno konferenco v obliki prvega globalnega znanstvenega dogodka, ki je potoval okrog zemlje s časovnimi pasovi, kar je v naslednjih mesecih postal standard velikih mednarodnih konferenc. Na konferenci je nastopilo 52 vodilnih raziskovalcev svobode izražanja iz 28 držav, vključno s profesorji z univerz Oxford in Cambridge ter prof. Markom Tushnetom, enim najbolj znanih profesorjev s pravne fakultete v Harvardu.
S profesorjem Davidom Schultzem z Univerze v Minnesoti sta julija 2022 kot urednika pri založbi Routledge izdala knjigo Handbook of Election Law, ki velja za najtemeljitejše delo o volilnem pravu v svetu in je tudi prvo primerjalno delo o volilnem pravu v Evropi. V knjigo so zbrana poglavja 27 avtorjev s šestih celin, ki na 370 straneh prvič celovito obravnavajo vsa področja volilnega prava po vsem svetu. Posebej velja omeniti poglavje prof. Pippe Norris z Univerze Harvard z razvrstitvijo držav glede na integriteto volitev, poglavje Uga Ezeha z Univerze v Oxfordu, ki je eno prvih primerjalnih del o volilnih sporih v Afriki, ter poglavji dr. Toplaka o primerjalni praksi evropskih sodišč v volilnih sporih. Knjiga je bila predstavljena tudi na kolidžu Keble v Oxfordu, o izdaji pa so poročali številni domači in tuji mediji. V tiskani izdaji časopis Financial Times je bilo objavljeno mnenje dr. Toplaka o tem, da je reševanje volitev na sodiščih koristno in krepi demokracijo. O knjigi in zaključkih urednika in sodelujočih avtorjev so poročali tudi časopis Legal Futures iz Združenega kraljestva (Election law a growing area – and good for democracy, say experts), The Legal Diary (Democracy in the Dock in New Book), kenijski The Star (Expert view: Why courts are key part of the electoral process), kenijski Capital News (How Kenya Election Petition Will Strengthen Future Polls), danski K-News (Den nye norm er, at domstolene godkender et valgs legitimitet), tiskovna agencija STA (Toplak: Sodne odločitve, s katerimi sodišča potrdijo ali razveljavijo izid volitev, utrjujejo zaupanje v demokracijo) in številni drugi.