Promocija zdravja na delovnem mestu


Namen magistrskega dela študentke zdravstvenih ved na Alma Mater Jane Matavž je bil proučevanje promocije zdravja na delovnem mestu pri pedagoških delavcih v vzgojno-varstvenih zavodih. Le-ta pa je usmerjena v informiranje in poučevanje zaposlenih, da lahko sami nadzorujejo, obvladujejo in izboljšujejo svoje zdravje.

Promocija zdravja na delovnem mestu pomembno vpliva na zdravje zaposlenih pedagoških delavcev in vključuje obsežen nabor strategij, ki poskrbijo za krepitev in ohranjanje zdravja posameznika. »Ljudem je delo pomembno življenjsko vodilo, saj na delovnem mestu preživijo veliko časa, zato je pomembno, da delodajalci zagotavljajo spodbudno in varno okolje. Te cilje dosežejo z uvedbo programov promocije zdravja na delovnem mestu, ki z izboljšanjem posameznikovega zdravja pripomore k boljšemu počutju zaposlenih,« jasno poudari Matavževa in doda, da je treba zaposlene tudi aktivno spodbujati k vključevanju v dejavnosti, ki jih vzgojno-varstveni zavod nudi. »Ugotovila sem, da se pedagoški delavci zavedajo pomembnosti skrbi za zdrav življenjski slog, zato prostovoljno sodelujejo in se vključujejo v programe promocije zdravja na delovnem mestu, čeprav je opaziti, da se v te programe ne vključujejo z največjim veseljem. Zato bodo morali vzgojno-varstveni zavodi za večjo udeležbo ponuditi pestrejše in različnejše aktivnosti, kar pedagoški delavci na delovnem mestu tudi pogrešajo. Slednji si med delovnim časom želijo gibalne vadbe, saj bi s tem razbremenili tiste dele telesa, ki so pri njihovem delu najbolj obremenjeni,« pojasnjuje Jana Matavž.

Študentka še navaja, da bi bilo potrebno več časa nameniti aktivnostim, ki se jih vzgojno-varstveni zavodi v večini izogibajo. To so aktivnosti, ki so vezane na obvladovanje stresa, spanje in ozaveščanje o kajenju in alkoholu. »Potrebna bi bila tudi uvedba gibalne vadbe med delovnim časom, ki bi pedagoškim delavcem razbremenila mišice hrbta, saj delavci, ki delajo z otroki v predšolskem obdobju, trpijo bolečine hrbtenice in sklepov.