Raziskovalna delavnica o umetni inteligenci


Umetna inteligenca in znanost sta bili osrednji temi raziskovalne delavnice Alma Mater za dijake Srednje šole Domžale, katere osnovni namen je bil naučiti mlade, kako se lotiti raziskovanja.

Digitalne tehnologije na področju umetne inteligence so danes prisotne na vsakem koraku življenja. »Navzoča je ob vsakem vklopu telefona, ko preponza prepoznava naš obraz. Ob nakupovanju po spletnih straneh dobimo predlog, ko preverimo, koliko časa bomo vozili od Maribora do Murske Sobote, predvsem pa je gonilna sila priljubljenih platform, kot so Facebook, Twitter, Instagram, pa tudi Netflix, ki predlaga, kaj nas bo v danem trenutku pritegnilo,« je uvodoma povedal vodja študijskih programov Spletne tehnologije in Spletna znanost Alma Mater Europaea  - ECM prof. dr. Matej Mertik in dodal, da umetna inteligenca pomaga tudi pri odkrivanju skrivnosti vesolja. Dr. Mertik je metode umetne inteligence apliciral tudi na Evropski organizaciji za jedrske raziskave CERN, kjer je razvijal modele za napovedovanje zaščite supermagnetov pred gašenjem (quench detection).

»Dijakom smo na preprostih primerih pojasnili, kaj je to znanost in kako jo lahko vsakodnevno vključujemo v naša življenja.  Z vodenimi aktivnostmi in praktičnimi prikazi smo jih pripeljali do spoznanja, da je znanost uporabna in obenem zanimiva,« še povzame prof. dr. Mertik.