Robotska pomoč v fizioterapiji


Diplomant Rene Harc je ob zaključku dodiplomskega študija fizioterapije predstavil sojo raziskavo o tem, kako učinkovita je terapija s pomočjo rehabilitacijskih robotov po možganski kapi in jo primerjal z učinkovitostjo konvencionalne terapije.

Možganska kap je en izmed vodilnih vzrokov za pridobljeno invalidnost pri odraslih, rehabilitacija zgornjega uda pa je ena izmed težav, s katero se spopada zdravstvo. »Rehabilitacijski roboti so ena izmed novejših tehnologij, ki jih uporablja zdravstvo v namen rehabilitacije zgornjega uda pri pacientih po možganski kapi,« pojasnjuje diplomant in izpostavlja, da je uporaba rehabilitacijskih robotov zelo učinkovita, lahko bistveno razbremeni delo terapevta in izboljša uspešnost terapije. 

Rehabilitacijski roboti delujejo tako, da se znotraj rehabilitacije uporabljajo načela motoričnega učenja. »Zrobotsko pomočjo pri vadbi ustvarimo podoben učinek ali skromno korist v primerjavi z navadno obravnavo pri fizioterapevtih. Pri rehabilitaciji po možganski kapi se rehabilitacijski roboti najpogosteje uporabljajo za izboljšanje funkcije spodnjega in zgornjega uda, za izboljšanje hoje, ravnotežja, trupa in spoznavnih. Uporaba rehabilitacijskih robotov pri rehabilitaciji po možganski kapi ima dva ključna razloga. En razlog je, da je znotraj procesa rehabilitacije možna večja količina terapije, obenem pa je manjša potreba po dodatnem osebju in potreben je manjši napor posameznega fizioterapevta. Drugi razlog je ta, da lahko rehabilitacijski roboti nudijo učinkovitejšo terapijo za motorično okrevanje kot običajna terapija,« pojasnjuje Rene Harc. 

Diplomska naloga je nastala pod mentorstvom viš. pred. mag. Tomaža Klojčnika in somentorstvom pred. Tatjana Horvat.