Štajerski tednik: Največ zanimanja za zdravstvene študije


V Štajerskem tedniku je objavljen članek, kjer je narejen izračun stroškov študija zdravstvene nege v Ljubljani, Mariboru in Murski Soboti.

Članek pa v nadaljevanju: "Od 20. avgusta bo objavljen razpis za prijavo v drugem vpisnem roku na fakultete. Mi smo naredili primerjavo stroškov med Ljubljano, Mariborom in Mursko Soboto. Bodoči študenti so že prejeli obvestila ali so sprejeti na fakultete, ki so si jih izbrali za bodočo izobraževalno pot.

Ljubljana 550 eur, Maribor 370 eur, Murska Sobota 350 eur

Bodoča študentka Ana iz Ljutomera si želi študirati zdravstvene vede, saj ima tako rekoč zagotovljeno službo po končanem študiju (medicinskih sester namreč primanjkuje tako doma kot v tujini). Odloča se med študijem zdravstvene nege v Ljubljani na Fakulteti za zdravstvene vede, v Mariboru na Fakulteti za zdravstvene vede ali na samostojnem visokošolskem zavodu Alma Mater Europaea – ECM v Murski Soboti. V Ljubljano bi potovala s prijateljico, razdelili bi si strošek prevoza, torej štirikrat na mesec relacija Ljutomer – Ljubljana – Ljutomer, kar znese okoli 80 eur. V Ljubljani bi si najela stanovanje, ki bi ga delila skupaj s še dvema študentkama, s stroški vred bi jo to stalo okoli 370 eur. Prehranjevala bi se na bone, torej novih 120 eur. Mesečno bi to oslabilo proračun njenih staršev za okoli 550 eur. Če študira v Mariboru bi se vsak dan vozila na predavanja z avtomobilom, in sicer v eno smer okoli 45 minut. Za gorivo bi tako porabila okoli 250 eur na mesec. Za študentsko prehrano pa okoli 120 eur, skupaj okoli 370 eur. Če se odloči za študij v Murski Soboti, kjer je študij samoplačniški, je strošek šolnine mesečno dobrih 280 evrov, ker študij poteka popoldan in konec tedna, pa strošek prevoza mesečno okoli 60 eur, prehranjuje se lahko doma, skupaj torej 340 eur. V Murski Soboti naj bi pridobili tudi koncesijo za izvajanje študija, kar pomeni, da bi strošek šolnine krila država.

Najvišja omejitev za študij fizioterapije

Sicer pa so študenti 24. junija po pošti že prejeli odločbe ali so sprejeti na željene fakultete.Po podatkih visokošolske prijavno-informacijske službe je največ zanimanja letos za študij na prvi stopnji pri naravoslovnih predmetih, in sicer dentalna medicina, medicina, fizioterapija, zdravstvena nega, biokemija, farmacija... Letos najvišja omejitev na programu fizioterapije na Univerzi v Ljubljani, in sicer kar 97 točk. Od vseh prijavljenih, je bilo v prvem roku sprejetih dobrih 72 odstotkov vpisanih. Podatki o še prostih vpisnih mestih bodo objavljeni 20. avgusta 2015 na spletnem portalu eVŠ, na spletnih straneh visokošolskih prijavno-informacijskih služb Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru, Univerze na Primorskem, Univerze v Novi Gorici in na spletnih straneh zasebnih visokošolskih zavodov.. Študijski process v novem študijskem letu pa se prične 1. oktobra."