Učinek nevrofizioterapije pri cerebralni paralizi


Tina Ulaga je z diplomskim delom Kratkoročni učinek razvojno nevrološke obravnave v kombinaciji s PNF konceptom na zmanjšanje spastičnosti v zgornjem udu pri dečku s cerebralno paralizo: študija primera pod mentorstvom viš. Pred. Patricije Goubar diplomirala iz področja fizioterapije.

Cerebralna paraliza (CP) je nevrološka motnja, ki vpliva na gibanje in držo ter se izraža z različnimi kliničnimi simptomi in znaki zaradi različnih patofizioloških mehanizmov. Poznamo štiri oblike CP, ki zahtevajo celostno in vseživljenjsko zdravljenje, vključno z nevrofizioterapevtskimi metodami. “Namen študije primera je bil oceniti kratkoročni učinek razvojno nevrološke obravnave (RNO) v kombinaciji s proprioceptivno nevromuskularno facilitacijo (PNF) na zmanjšanje spastičnosti in povečanje obsega pasivne gibljivosti zgornjega uda pri fantu s cerebralno paralizo,” pojasnjuje doplomantka Tina Ulaga. 

V teoretičnem delu je uporabila kvalitativno metodo za zbiranje podatkov, v empiričnem delu pa konvergenčni model triangulacije. Študija je vključevala osemnajstletnega fanta s cerebralno paralizo. “Podatke sem pridobila s pregledom zdravstvene dokumentacije, polstrukturiranimi intervjuji, Modificirano Ashwortovo lestvico, meritvami pasivne gibljivosti sklepov zgornjega uda in sistemom razvrščanja otrok s cerebralno paralizo glede na funkcijske sposobnosti rok,” razlaga. 

Rezultati so pokazali, da je po obravnavah prišlo do 16,67 % zmanjšanja spastičnosti v mišicah fleksorjev komolca in volarnih fleksorjev zapestja, ter do 7,11 % povečanja pasivne gibljivosti v sklepih zgornjih udov. Raziskava je pokazala, da ima RNO v kombinaciji s PNF pozitiven kratkoročni učinek na zmanjšanje spastičnosti pri fantu s cerebralno paralizo.