Diplomatka fizioterapije na Alma Mater Anja Vičar je predstavila rezultate kakovostne raziskave o razširjenosti telerehabilitacije v zdravstvenih domovih in centrih za krepitev zdravja (CKZ), ki jenastala pod mentorstvom doc. dr. Barbare Grintal in somentorstvom viš. pred. mag. Tomaža Klojčnika.
Telerehabilitacija lahko kot storitev rehabilitacije na daljavo z uporabo IKT omogoči večjo dostopnost do zdravstvenih storitev, zmanjša stroške rehabilitacije in zagotovi daljšo strokovno obravnavo večjemu številu pacientov.
“Pri sprejemanju telerehabilitacije na področju fizioterapije so pomembna stališča fizioterapevtov o uporabnosti IKT in telerehabilitacije, zato sem se v raziskavi osredotočila na stališča fizioterapevtov o uporabi in zanimanju za IKT ter o pomenu telerehabilitacije v prihodnosti in ugotovila, da v zdravstvenih domovih in CKZ fizioterapevti pri svojem delu najpogosteje uporabljajo namizni ali prenosni računalnik ter svetovni splet, novejšo digitalno tehnologijo pa vključujejo v manjšem obsegu,” pojasnjuje Anja Vičar.
Ugotovila je tudi povezanost med zanimanjem fizioterapevtov za uporabo IKT in pozitivnimi stališči o uporabi IKT ter telerehabilitacije v prihodnosti. Pripravljenost večine fizioterapevtov na dodatno izobraževanje na področju telerehabilitacije prav tako odpira vrata za uspešno vključevanje novejše IKT v fizioterapevtsko prakso.
“Kljub izzivom in omejitvam, ki jih fizioterapevti prepoznavajo pri potencialnem nadomeščanju fizioterapevtskih obravnav v živo s telerehabilitacijskimi storitvami v prihodnosti, ocenjujem, da so možnosti telerehabilitacije za uveljavljanje na področju fizioterapije predvsem pri komunikaciji s sodelavci in pacienti ter pri organizaciji dela. V raziskavi sem postavila nekaj izhodišč za nadaljnje raziskave uporabe telerehabilitacije v Sloveniji na področju fizioterapije. Razumevanje stališč fizioterapevtov o uporabi, zanimanju in prepoznavanju pomena telerehabilitacije v prihodnosti predstavlja korak k hitrejšemu vključevanju IKT na področju fizioterapije,” še dodaja diplomantka.
Za uspešno spoprijemanje s kompleksnostjo digitalnega sveta in nadaljnjo uvajanje IKT na področju zdravstva je ključno vključevanje vseh zdravstvenih strokovnjakov ter njihovo aktivno sodelovanje v procesu preoblikovanja zdravstvenih sistemov. Pomembno je, da fizioterapevtska stroka tukaj ne ostane prezrta.