Na uvodnem dnevu konference Za človeka gre, ki se zaključuje v petek, 18. marca, so svoje besede prispevali: Boris Pahor, predsednik Republike Slovenije, Mark Boris Andrijanič, minister za digitalno preobrazbo, prof. dr. Felix Unger, častni predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti in prof. dr. Ivo Šlaus, častni predsednik Svetovne akademije znanosti in umetnosti.
Spoštovani udeleženci konference, spoštovani profesor Toplak, spoštovani gostje, dame in gospodje. Vesel sem, da vas imam tudi letos priložnost nagovoriti na vaši jubilejni mednarodni znanstveni konferenci.
Iskreno pozdravljam trud organizatorjev, ki so v zadnjih desetih letih leto za letom ustvarjali dogodek, kjer se srečajo, oblikujejo in povezujejo perspektiva, znanje in veščine. Že leta podpiram ta vaš že tradicionalni forum, ki poziva k rešitvam, ki temeljijo na znanosti in inovacijah. Letošnje srečanje prihaja v času, ko se velik del človeštva sprašuje, ali res ne zmoremo svojih razhajanj rešiti na drug način, ne pa z nasiljem ali celo vojno.
Ali je bila iluzija verjeti, da z razvojem znanosti in tehnologije, umetnosti in kulture lahko napredujemo do točke, ko lahko naše odnose uredimo na miren način?
Etični izzivi digitalne transformacije so bili pred mesecem dni eno najpomembnejših vprašanj, zdaj pa se zdi, da je prej omenjeno vprašanje žal postalo prednostno. Če boste nanj našli pravi odgovor, se bomo lažje spopadli z drugimi vprašanji. Digitalna tehnologija spreminja življenja ljudi. Tisti, ki niso hitro odzivni in prilagodljivi, zaostajajo.
Najti pravo ravnovesje med tehnološkim in družbenim razvojem pri digitalni preobrazbi posameznih področij družbe je zato ključnega pomena. Trenutne spremembe je treba sprejeti, razumeti in oblikovati v korist družbe ter v korist skupnosti. Razvoj mora iti z roko v roki s solidarnostjo in človečnostjo, da omogočimo humanizacijo tehnologije in preprečimo dehumanizacijo družbe.
Želim vam veliko uspeha pri vašem delu in uspešen dogodek. Hvala.
Spoštovani gostje, drage dame in gospodje, v veliko čast mi je s pozdravnim nagovorom odpreti vašo 10. letno konferenco evropskih znanstvenikov, strokovnjakov in umetnikov, voditeljev in edukatorjev.
Ta konferenca ima preprost, a globok naslov. Za človeka gre. Dovolite mi, da dodam, gre tudi za Ukrajino in njene svobodoljubne ljudi, ki se v tem trenutku borijo in umirajo za ideale, na katerih je bila ustanovljena Evropska unija.
Brutalna vojna, ki divja v Ukrajini, je močan opomnik, da je sodobne tehnologije mogoče obrniti tudi proti človeštvu. Govoriti o etično vodeni digitalni preobrazbi je zato pomembnejše, kot kdaj koli prej.
Okrepiti moramo svojo obrambo pred propagandnimi dezinformacijami, neresnicami in izmišljotinami. Ta orodja trenutno uporablja Putinov zločinski režim za ustvarjanje kaosa in širjenje zmede, ker želi zatreti našo demokracijo.
Ponosen sem, da je slovensko predsedovanje EU pred kratkim doseglo dogovor o Aktu o digitalnih storitvah, ki utira pot k varnejšemu in preglednejšemu internetu. Hkrati moramo izboljšati našo kibernetsko obrambo z oblikovanjem enotnega evropskega kibernetskega ščita. Ta ščit bi morala poganjati skupna evropska enota za kibernetsko varnost, ki bi zaščitila javne institucije, podjetja in državljane po vsej EU.
Spoštovani prijatelji, z veliko močjo prihaja tudi velika odgovornost. Digitalna preobrazba nam je do sedaj že odlično služila na številnih področjih, od medicine in izobraževanja, do komuniciranja.
Nikoli ne smemo dvomiti v to, da je njen potencial za reševanje in izboljšanje človeških življenj po vsem svetu neomejen. Potrebujemo pa jasna pravila in učinkovito zaščito, da zaščitimo ideje, ki jih tako zelo cenimo. Zato si prizadevajmo skupaj braniti svet, ki je svoboden, demokratičen in temelji na človeškem dostojanstvu. To je svet, ki ga predstavlja in se zanj danes bori tudi Ukrajina.
Vsem želim produktivno in navdihujočo konferenco. Naj živi akademsko delovanje in naj živi Ukrajina.
Spoštovane dame in gospodje, pozdravljeni. Najlepša hvala, ker ste me povabili k sodelovanju. V izredno čast mi je, da vas lahko pozdravim v imenu Evropske akademije in Alma Mater Europaea.
Ta konferenca, ki se začenja danes, mislim da gre že za 10. letno srečanje, ki ga vsako leto organizirate v začetku marca, je odličen dogodek. Tema je res zelo dobro izbrana in prinaša polno izzivov. Kar me res fascinira, je, da ste ponovno pritegnili več kot 500 zainteresiranih predstavnikov, ki z aktivnim sodelovanjem podpirajo to konferenco. Zato iskrene čestitke profesorju Toplaku in njegovi ekipi za organizacijo tako čudovitega dogodka.
Tema in vsebina sta zelo zanimivi in prav zato so se verjetno mnogi odločili za aktivno sodelovanje. Vesel sem tudi tako pozitivnega odziva politike.
V tem času se soočate s pomembnimi izzivi naše družbe, predvsem s temo staranja. To je pomembno vprašanje za vse nas.
Konferenci in vsem udeležencem želim uspešno delo in še enkrat čestitam profesorju Toplaku za organizacijo tega odličnega dogodka.
Hvala, Ludvik.
V čast mi je izreči dobrodošlico vsem, še posebej ekscelencama podpredsednikoma Evropske komisije Marošu Šefčoviču in Dubravki Šuica, ter vsem cenjenim udeležencem. In seveda pozdravljen moj dragi prijatelj, profesor dr. Ludvik Toplak.
Prav navdušen sem nad vsakoletnimi naslovi teh konferenc, in še posebej letošnje, ki poudarja digitalizacijo in osredotočenost na človeka. Človek je naš primarni cilj. Dobro počutje je seveda pragmatično povezano z izobraževanjem. Dobro počutje ustvarja dolgo, varno in ustvarjalno življenje in za to ni nič boljšega od izobraževanja. In to je že samo po sebi primero sporočilo.
Alma Mater Europaea že leta vodi ta projekt, ki daje velik poudarek človeku in človeštvu. Prav zaradi tega je Alma Mater Europaea odlično pozicionirana na področju visokega šolstva, ter uživa ugled med univerzami.
Prepričan sem, da bo ta konferenca enako uspešna kot prejšnje. Odlično, da imamo tako veliko občinstvo. Žal se tudi letos družimo na spletu, a tudi to kaže na pomen sodobne digitalne tehnologije, ki napreduje iz leta v leto.
Vsem želim veliko uspeha na tej konferenci. Hvala vam.