Izkušnje študentov

 


»Zadovoljna sem, da sem zbrala pogum in prakso opravila preko programa Erasmus+ v Domu starejših Cmurek v Avstriji. Ni se bilo lahko prilagoditi na vse spremembe, na novo okolje, nove ljudi, nov jezik, vendar sem kljub vsemu ponosna in vesela, da sem prakso opravila – bila je nepozabljiva izkušnja. Najbolj mi je bila všeč sprememba okolja, vpogled v tuj zdravstveni sistem, timsko delo in izboljšanje znanja nemškega jezika.«

Nataša Štuhec, študentka dodiplomske stopnje programa Zdravstvene nege

 


»Erasmus+ prakso sem opravljal na področju integrativnega zdravljenja avtizma, neplodnosti, avtoimunskih, virusnih, kroničnih in rakavih obolenj in sicer na BDORT centru za funkcionalnu suplementaciju i integrativne procedure v Beogradu. Dvajsetletne izkušnje in rezultati tima Dr. Momira Dunjića so mi omogočile najboljšo praktično izkušnjo s področja integrativne medicine. Bila je odlična izkušnja in želim si, da bi lahko usposabljanje podaljšal vsaj še za kakšen mesec več, če bi mi čas to dopuščal.«

Dušan Stopar, študent podiplomske stopnje programa Zdravstvene vede

 


“Erasmus+ je izkušnja, ki bi jo priporočal vsakemu, ki si želi potovati in izkusiti življenje v tujini. Udeležil sem se študijske izmenjave na partnerski univerzi Kauno Kolegija v Litvi. Spoznal sem veliko novih prijateljev iz različnih držav, dobil znanja o drugih kulturah in si pridobil možnost izobraževanja v tujini ter s tem vpogled, kako potekajo predavanja drugje v Evropi. Zaradi pandemije COVID-19 sem imel nekaj preglavic z vrnitvijo v Slovenijo, vendar to ni pokvarilo moje izkušnje z izmenjavo. Za bivanje je bilo s strani gostujoče univerze zelo dobro poskrbljeno, na voljo je bila tudi kantina za malico ali kosilo.”

Jakob Ules, študent dodiplomske stopnje programa Fizioterapije

 


“Čeprav je moja Erasmus+ izmenjava potekala v času pandemije COVID-19, sem v skopu študijske izmenjave na partnerski univerzi Kauno Kolegija v Litvi doživel veliko pozitvnih stvari. Naučil sem se ogromno novega – izboljšal znanje s področja študija ter spoznal veliko zanimivih oseb, s katerimi imam namen ohraniti stike tudi v prihodnosti. Študij mi je omogočili nov vpogled na moje bodoče področje dela, tudi profesorji so bili dostopni in zelo prijazni. Opravljal sem tudi prakso, kjer mi je mentorica pokazala številne nove tehnike in metode dela. Zraven tega so nam bile na voljo obštudijske dejavnosti, ki jih je omogočila ESN sekcija partnerske univerze.“

Rok Pivec študent dodiplomske stopnje programa Fizioterapije

 


»Erasmus + prakso sem 2 meseca opravljala v Vita Med Gesundheitszentrumu v Bad Radkersburgu v Avstriji. Praksa je bila uspešna, pridobila sem veliko teoretičnega in predvsem praktičnega znanja, saj sem bila vseskozi vključena v delo s pacienti. Seznanila sem se z novimi fizioterapevtskimi pristopi in tehnikami, všeč mi je bilo predvsem to, da sem veliko delala samostojno. Izkušnja je bila izjemna, hvaležna sem za vso pridobljeno znanje, prijaznost in gostoljubnost, ki jo je institucija pokazala, in za priložnost sodelovanja v super timu. Če bi imela priložnost, bi se še enkrat odločila za Vita Med Gesundheitszentrum.«

Lucija Bravc, študentka dodiplomske stopnje programa Fizioterapije

 


“Dvomesečno prakso v okviru Erasmus+ mobilnosti sem opravila na avstrijski učni bazi Alma Mater Europaea, Vita med Gesundheitszentrum Bad Radkesburg. Všeč mi je bilo konstantno dopoldansko delo v lojalnem teamu. Prakso sem si izbrala z namenom, da si pridobim več praktičnih izkušenj in izboljšam znanje tujega jezika. Po nekaj tednih prakse, ko sem pridobila zaupanje s strani mentorja glede usvojenega strokovnega znanja na področju fizioterapije in znanja nemškega jezika, sem pričela s samostojno obravnavo pacientov pod njegovim vodstvom. To je od mene zahtevalo veliko mero zbranosti, odgovornosti in osredotočenosti na pacienta med terapijo. Večino časa sem obravnavala ortopedske in travmatološke paciente, kar mi je še dodatno pripomoglo k temu, da sem lahko preko konstantnega manualnega dela razvila občutek za pacienta. Prav tako sem bila prvič tekom prakse »vržena v vodo« kar štejem kot dodaten plus, saj sem ravno s samostojnim izvajanjem terapije odnesla največ.”

Mateja Hari, študentka dodiplomske stopnje programa Fizioterapije

 


»V okviru 10 tedenske prakse, v sklopu zdravstvene nege za starostnike, sem svojih 400 ur prakse opravila v Avstriji v domu za starejše ‘Gnesaha Pflege GmbH Haus Mureck’. Na praksi se izvajala delo medicinskih sester ali v Avstriji tako imenovanih ‘pflege asistenov’, kar je zajemalo jutranjo nego, anogenitalno nego, tuširanje/umivanje stanovalcev, hranjenje, pomoč, pogovor, sprehode z stanovalci, ter delo diplomiranih medicinskih sester, ki zajema pripravo in razdeljevanje/aplikacija zdravil, preveze in oskrba ran, preventivno kompresijsko povijanje nog, administrativna dela, dokumentiranje v računalniški sistem. Mobilnost mi je prinesla predvsem izboljšanje znanja nemškega jezika v stroki, spoznavanje načina dela in organizacije. Prakso v tujini bi priporočala vsem študentom, ki imajo željo izboljšati znanje tujega jezik ter spoznati novo okolje.«

Kaja Leopold, študentka dodiplomske stopnje Zdravstvena nega

 


»Na študijski izmenjavi na Universidade Lusiada v Portu mi je bilo zelo všeč, neverjetna izkušnja. Pridobil sem veliko novih znanj in veščin, ki mi bodo v življenju zelo koristile. Kljub temu, da sem bil edini Erasmus študent na Univerzi, so me sošolci ter profesorji dobro sprejeli in mi bili pripravljeni pomagati. Pozitivno presenečen nad povprečnim znanjem angleškega jezika na Portugalskem.

Še posebej mi je bila všeč portugalska hrana (Pastel de Nata in Francensinha), odprti in prijazni ljudje, podnebje, študij, lepota in kultura mesta Porto, surfanje, potovanje in odkrivanje Portugalske, spoznavanje ostalih študentov in ESN aktivnosti. Če bi lahko izbiral še enkrat, bi ponovno izbral Portugalsko.«

Matija Lebar Lasbaher, študent dodiplomske stopnje Fizioterapija

 


»Študijsko prakso v okviru programa Erasmus+ sem opravljala na učni bazi AMEU Vita med Gesundheitszentrum v Bad Radkersburgu, Avstriji. Celotno izmenjavo lahko ocenim kot zelo pozitivno. Po nekaj dneh prakse sem že samostojno obravnavala paciente pod vodstvom mentorja, kar je od mene zahtevalo veliko mero odgovornosti in strokovnega znanja s področja fizioterapije ter tekoče znanje tujega jezika, v katerem sem morala komunicirati s pacienti in zaposlenimi. Krožila sem med različnimi oddelki in zaposlenimi, kar mi je omogočalo uvid v različne obravnave pacientov. Tako sem bila prvič med tekom študija bila soočena s samostojnim delom in izvajanjem raznih oblik fizioterapije.«

Maja Menciger, študentka dodiplomske stopnje programa Fizioterapije

 


»Študijsko izmenjavo sem se odločila opraviti na univerzi Acibadem Mehmet Ali Aydinlar v Istanbulu, Turčiji. Všeč mi je bil njihov ogromen kampus, v kateri najdeš Starbucks, različne trgovine in restavracije. Njihova knjižnica je odprta tudi čez noč in študentom omogoča neumoren študij. Veliko sem se družila s sošolci, vendar sem tudi veliko učila, saj je bil študij sorazmerno zahteven. Neglede na to, je bilo vredno sodelovati v izmenjavi, kjer sem spoznala veliko novih ljudi in si nabrala veliko nepozabnih izkušenj.«

Esma Demircioglu, študentka dodiplomske stopnje programa Fizioterapije

 


»Prakso sem v sklopu programa Erasmus+ opravljala na Vita med Gesundheitszentrum Parktherme Bad Radkersburg v Avstriji. S pomočjo mentorjev, sem pridobila ogromno novih znanj. K temu so doprinesli tudi strpni pacienti. Skozi prakso sem tudi izboljšala znanje nemščine do nivoja, da lahko opravljam pripravništvo v Avstriji. «

Lea Križman, absolventka fizioterapije 

 


»Pri kliničnem usposabljanju, ki sem ga opravljala preko Turku University of Applied Sceinces na Finskem, mi je bila najbolj všeč raznolikost problematike klientov, saj sem imela priložnost delati na dveh področjih; na področju fizioterapije v ortopedski kliniki in v športni kliniki. Na ta način sem pridobila veliko izkušenj, saj so bili primeri pacientov različni. Poleg prakse sem imela dovolj časa za spoznavanje novih kultur, druženje s študenti iz tujine, za potovanje in raziskovanje okolice. Kot študentka Alma Mater Europaea se zavedam, da bom to izkušnjo lahko prenesla v opravljanje svojega prihodnjega poklica fizioterapevtke in sem prepričana, da me bodo znanja in pridobljene izkušnje na moji poti bogatile.«

Nika Pristavec, študentka fizioterapije

 


"Študijsko izmenjavo sem opravljal na partnerski univerzi Euses - University School of Health and Sports. Najbolj mi je bilo všeč mednarodno okolje in predavanja v tujem jeziku, socialno življenje ter utrip velikega mesta. EUSES je urejena institucija z profesoriji z izrednimi referencami ter izkušnjami."

Vid Ules, študentka fizioterapije